Zajedničko korištenje hidropotencijala Drine

BEOGRAD, Ministar ekonomskog razvoja Italije Klaudio Skajola, ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić i ministar privrede, energetike i razvoja Republike Srpske /RS/ Slobodan Puhalac potpisali su danas u Beogradu zajedničku izjavu o korištenju hidropotencijala na srednjem toku rijeke Drine.

Škundrić i Puhalac potpisali su i sporazum kojim se regulišu međusobna prava i obaveze između Srbije i RS vezano za izgradnju novih elektroenergetskih objekata na srednjem toku Drine.

Strateški partneri u oblasti proizvodnje električne energije iz Srbije, Italije i RS, koji će realizovati ove projekte su Javno preduzeće Elektroprivreda Srbije, preduzeće “Seci Energia” i Elektroprivreda RS.

Italijanski ministar Klaudio Skajola istakao je da će izgradnja hidroelektrana na srednjem toku Drine načiniti od te rijeke važan resurs hidroenergije za Srbiju, RS i Italiju.

On je istakao da će hidrocentrale koje će biti izgrađene imati potencijal do 400 megavata.

Skajola je naveo da će realizacijom ovog projekta doći do povezivanja Srbije preko Crne Gore sa Italijom u zajedničku energetsku mrežu, što, kako je istakao, znači da će Srbija i prije zvaničnog pristupa EU imati pristup evropskoj energetskoj zajednici i izrazio nadu da će Italija postati energetska osa u Mediteranu.

Ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić rekao je da su Srbija i RS potpisanim sporazumom o zajedničkoj eksploataciji toka srednje Drine definisani kao ravnopravni partneri.

“Današnjim činom stvoreni su uslovi da RS, Srbija i Italija zajedno pristupe studijskim analizama i procjenama isplativosti iskorištenja potencijala srednje Drine”, rekao je Škundrić na konfereniciji za novinare poslije potpisivanja sporazuma u Vladi Srbije.

Škundrić je rekao da je riječ o kapacitetu između 380 i 400 megavata instalisane snage koja znači 1500 gigavata električne energije godišnje.

Puhalac je rekao da je energetika šansa RS, ali i prilika zadržavanja suvereniteta nad prirodnim resursima i koncesionom pravu.

Pročitaj više:  EFT:Nemamo veze sa korupcijom u HEP

“Živimo u složenoj zajednici u BiH, ali nam je otvoren put da kroz velike partnere Italiju i Srbiju efektuiramo ono što je vrlo bitno, a ne koči razvoj i drugih subjekata u BiH”, rekao je Puhalac.

Puhalac je naveo da će uskoro uslijediti izrada studije ekonomske opravdanosti i objasnio da će nadležni organi biti ministarstva energetike iz Srbije i RS, a nosioci aktivnosti dvije elektrodistribucije.

U Vladi Srbije danas je potpisan i značajan protokol između dva preduzeća EPS i Seći energije u vezi sa realizacijom projekta izgradnje hidroelektrana na rijeci Ibar.

Biće formirano zajedničko preduzeće čiji će zadatak biti da izrade i realizuju projekte.  Srna

Comments

2 komentara na na “Zajedničko korištenje hidropotencijala Drine”

  1. BL Avatar
    BL

    Do kad ce se vise potpisivati protokoli, sporazumi o razumijevanju, zajednicke izjave, i slicno, o kojekakvim elektroenergetskim projektima kojima nigdje pocetka nema?! Nijedan objekat tog tipa nije izgradjen najmanje 20 godina, a potpisano je najmanje 20 sporazuma, protokola i slicnih gluposti …

  2. brkoug Avatar
    brkoug

    Evo jednog pravo pametnog posla naše i srbijanske vlade.Potencijal Drine je značajan resurs koji se može koristiti jedino sporazumno između Srbije i Republike Srpske. Nužan je i treći partner sa parama, zbog veličine finansijskog ulaganja. Pozdravljam ovu ministrovu aktivnost i bio bih srećan da ih ima više od onih koje kritikujem.
    BL!
    Vi ste u pravu što izražavate bojazan da će se ovo i realizovati, ali je ovo nužan prvi korak jer je Drina granična rijeka.Mislim da će bilo koja vlada u Srbji i Republici Srpskoj nastaviti aktivnosti, a vjerujem da će i italijani nastaviti do kraja jer realno imaju ekonomski interes za ulaganje sredstava.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts