Zakon ne pomaže – poslodavci ucjenjuju

BANJALUKA, Nedavno su inspektori saopštili da je stopa rada na crno u Republici Srpskoj sa 4,50 odsto u 2010. godini uvećana na 6,50 u 2011. godini, a u isto vrijeme sindikalci su izašli sa procjenom da u Srpskoj na crno radi više od 80 hiljada radnika.

Ta vijest “vrtila” se u medijima nekoliko dana. Zvaničnici su govorili da je situacija alarmantna i zabrinjavajuća. Najavljivana je i posebna tematska sjednica Vlade Republike Srpske, na kojoj bi bile utvrđene mjere za rješavanje ovog društvenog zla.

O radu na crno u Republici Srpskoj priča se godinama – stalno se pominju i neke vladine mjere koje će ovaj veliki društveni problem sasjeći u korijenu, ali od toga, bar za sada, nema ništa.

Tako sada u Republici Srpskoj niko pouzdano ne zna koliko ljudi radi na crno i u kojim preduzećima. Nagađa se samo da ih je najviše angažovano u ugostiteljstvu, trgovini, građevinarstvu, šumarstvu i preradi drveta. Ne zna se tačno ni za koji iznos je na taj način oštećen budžet Republike Srpske i fondovi.

Izvjesno je, međutim, da je riječ o milionskim iznosima koji na taj način, umjesto u državnim fondovima, završavaju u privatnim džepovima. Zbog toga fondovima redovno nedostaje novac za isplatu penzija i drugih nadoknada za socijalno najugroženije kategorije stanovnika.

Na taj način oštećeni su i radnici koji su bukvalno prinuđeni da rade na crno. Mnogi tako ni u četrdesetim godinama života u svojim radničkim knjižicama nemaju ni jednog dana upisanog radnog staža.

Kada bi se stalo ukraj radu na crno, budžet i fondovi bili bi sigurno puniji i – što je još važnije -spiskovi nezaposlenih bili bi znatno kraći. Ovako, praktično iz dana u dan sve su duži spiskovi nezaposlenih.

Pročitaj više:  Podrška pregovorima o projektu vodovoda u Srpskoj

Na evidencijama Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske broj onih koji traže posao već odavno je premašio cifru od 150 hiljada. U novembru 2011. godine na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske bilo je 151 576 nezaposlenih. U odnosu na oktobar 2011. godine, u novembru je na spiskovima nezaposlenih bilo 605 imena više.

Međutim, ako se broj nezaposlenih u novembru 2011. godine uporedi sa istim periodom prethodne godine, jasno se vidi da je broj nezaposlenih uvećan čak za 8 188 imena.

Uz rad na crno povećanju broja nezaposlenih svakako je doprinijela i svjetska ekonomska kriza, tako da će veliki uspjeh biti ako se u Republici Srpskoj sačuva postojeći broj radnih mjesta. Kako sada stvari stoje, biće to skoro nemoguće.

Samo u novembru 2011. godine u Republici Srpskoj 1 010 radnika dobilo je otkaz kao tehnološki višak. To je čak za 183 radnika više nego u oktobru.

U takvoj situaciji sve su učestaliji i slučajevi da neki neodgovorni i nesavjesni poslodavci krše čak i osnovna ljudska prava svojih radnika. Ako se neko od njih slučajno i pobuni zbog toga, jednostavno mu poslodavac kaže onu čuvenu rečenicu: “Ako ti se ne sviđa, ima ko će jedva dočekati da dođe na tvoje mjesto”.

Prema inspekcijskim nalazima, u 2011. godini čak u 43,7 odsto kontrolisanih slučajeva zabilježeno je kršenje nekih od prava iz radnog odnosa. Sindikalci u Republici Srpskoj svojevremeno su čak izračunali da neki poslodavci duguju svojim radnicima više od 800 miliona maraka za plate i druge nadoknade.

Zbog toga su i sve glasniji zahtjevi da se u izmjenama krivičnog zakonodavstva u Republici Srpskoj zapošljavanje na crno kvalifikuje kao krivično djelo. Jer, nema nikakve sumnje – kada bi se malo zaoštrile kazne, i neodgovornih i nesavjesnih poslodavaca bilo bi mnogo manje.  Srna

Comments

2 komentara na na “Zakon ne pomaže – poslodavci ucjenjuju”

  1. Milan Avatar
    Milan

    Povećanje nameta uvijek vodi povećanju izbjegavanja plaćanja istog. Povećali su poreze i doprinose, šta su očekivali kao posledicu?

  2. boro Avatar
    boro

    Ako vladajuća ekipa još malo poveća namete možda bih problem mogao biti “rješen”!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts