Zarada od finala Lige šampiona 310 miliona evra

ligaRIM, Prema istraživanju koje je sprovela kompanija MasterCard, zvanični sponzor Lige šampiona UEFA, finalni meč između Barselone i Mančester junajteda doneo je evropskoj privredi prihod veći od 310 miliona evra.

Procjenjuje se da je samo domaćin susreta, Rim, uknjižio 39 miliona dolara, koliko su ostavili posjetioci meča, dok će grad pobjednika utakmice, Barselona, inkasirati najmanje 13 miliona ekstra zarade od turizma i u vidu rasta potrošačkog povjerenja, navodi se u istraživanju “U srcu sportskog biznisa”, koje je sproveo profesor Sajmon Čedvik, jedan od najvećih svjetskih stručnjaka za menadžment u sportu.
Čedvik je procijenio i da će “Mančester junajted” i “Barselona” profitirati od povećane vrijednosti igrača, novca od nagrade, sponzorstva, prodaje prava na televizijski prenos i porasta broja prodatih sezonskih ulaznica. Čak će i tim koji je izgubio zaraditi najmanje 65 miliona evra od ove utakmice, prenio je Sky news.
Britanska ekonomija će, uz to, profitirati od odlaska Britanaca na tradicionalno gledanje televizijskog prenosa utakmice u pabovima.
“Neki su odlučili da ne otputuju u Rim, ali će i oni generisati ekonomsku aktivnost kod kuće”, ocijenio je Čedvik.
Čedvik je izračunao da će da će finalna utakmica ove godine donijeti “finansijsku injekciju” od 310 miliona evra, što je više od prošlogodišnjeg prihoda od finalne utakmice, koji je iznosio 267 miliona.
On smatra da je globalna ekonomska kriza imala veliki pozitivan uticaj na ovom polju, jer je uslovila formiranje nove grupe fudbalskih navijača, ali i kompanija, koji evropskoj ekonomiji donose dobit od 25 miliona evra. Ta nova grupa navijača nije prethodnih godina bila zainteresovana za Ligu šampiona, ali sada traga za uzbuđenjem i načinom da pobjegne od pesimizma koji je prouzrokovala teška ekonomska situacija. U tu grupu spadaju i kompanije koje su zainteresovane da dobiju najbolju vrijednost za svoj novac, a to je publicitet koji Liga šampiona nudi.
Ovaj trend je evidentan kada su u pitanju i drugi veliki sportski događaji u 2009. godini, kao što je Superbol – finale lige američkog fudbala, u kome je zabilježeno povećanje broja gledalaca i reklamne potrošnje u odnosu na 2008. godinu.
Fudbalske utakmice koje su nedavno održane između velikih klubova, kao što je ona između Real Madrida i Liverpula, pokazale su da je interesovanje za fudbal značajno poraslo – 42 odsto televizijskih gledalaca u Španiji je gledalo tu utakmicu.
Takođe, odlučujuću utakmicu između Čelzija i Liverpula pratilo je 34 odsto televizijske publike u Velikoj Britaniji.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts