PEKING/TOKIO, Današnji poslovi traže sve veću količinu specijalizacije i ekspertize, ali poslodavci na Dalekom istoku stvarno idu do ekstrema u potrazi za retkim talentima. Svi koji se osećaju nezaposleno i potcjenjeno u vezi sa svojim aduta, evo nekoliko ideja kako da se poslovno srede u Kini ili Japanu:
.
Dodavač maramica
.
Dodavači maramica ophode ulice i dijele ekipi papiriće za brisanje suza, noseva ili šta god vam se već briše u datom trenutku. Ne morate da budete turista, ne mora da bude ljeto i, najbitnije, nije važno da li vam stvarno trebaju maramice.
.
Glumi bjelca
.
Ono što je kod nas Rolex od 20 hiljada evra ili blajhana hostesa na prijemima, u Kini je tip s komparativnom prednošću da je – bjelac. Vlasnici kompanija koji žele da izgledaju uspješno, ne dovode na pres konferencije i PR evente zamamne Azijatkinje po kroju scenarija Džemsa Bonda, već muškarce koji izgledaju zapadnjački. Prisutnost istih sugeriše da kompanija ima poslovne odnose s bogatim zemljama Prvog svijeta, što je Kinezima naročito prestižno. Stvar je tim zanimljivija što je velikim zapadnim kompanijama zabranjen pristup na kinesko tržište u nekoliko ključnih domena poput struje i telekomunikacija.
.
Djevojka od lifta
,
Japanska verzija malog od palube je djevojka koja stoji pored lifta sa životnom misijom da pritisne dugme za njegovo spuštanje kada ga korisnici napuste na kojem već spratu. Ne znamo da li je zanimanje beneficirano, jer pretpostavljamo da poslije 20 godina pritiskanja dugmeta dami može ozbiljno da odeblja kožica na kažiprstu i uništi joj seksualni život.
.
Pokazivači stepenica
.
Da ne bi neko vrisnuo ‘diskriminacija!’ s mišlju da se ženama daju najbolji poslovi, Japanci su se dosjetili muške varijante posla oko lifta. Dakle, u slučajevima kada lift ne radi, regrutuju nekoliko tipova da stoje pored njega i da svakom ko prilazi pokažu prstom prema stepenicama, uz obavezno klanjanje i izvinjenje. Kako se stepenice nalaze nebulozno dalekih metar ili dva od lifta i kako je samo po sebi jasno da ljudi koji koriste lift čine to zato što ne znaju šta su stepenice, posao je od vrhunske važnosti.
/
Stajanje u redu za druge
/
Navodno su Kinezi naučili da stoje u redu tek prije četiri godine, pa ne čudi da mnogi iznajmljuju novostečenu sposobnost. Ukratko, u Kini ćete moći da iznajmite osobu da umjesto vas stoji u redu za otprilike 2 evra na sat. Osim što zvuči totalno bizarno, ima i smisla, budući da u nekim gradovima treba oko pet sati da se dođe na red za doktora dok registracija za stambeni smještaj ili upis djeteta u vrtić pretpostavlja kampovanje od nekoliko dana.
,
Sakupljači ljudskog izmeta
.
Nekad su nas učili da se hrana ne baca. U Kini su to shvatili sa punom ozbiljnošću, pa tako ne žele da bacaju ni hranu koju su obesno izbacila naša crijeva. Posao sakupljača izmeta je da obilaze javne klozete i pokupe sve što su zadnjice gostiju drage volje ostavile za sobom. Naime, Kina je predvodnik u reciklaži ljudskog izmeta koji pretvara u gnojivo. Samo u 1994. su pokupili 3,3 milijarde tona. Da ne bude zabune, riječ je o zanimanju za koje postoji brutalna navala. Jedna je sanitarna kompanija nedavno objavila konkurs za pet radnih mjesta i primila 391 aplikaciju. Prošle je godine, na drugom mjestu, za 10 pozicija primljeno 2500 prijava.
.
Direktor sahrane
./
U Kini iz nekog razloga ne vole smrt, pa mnoge zgrade nemaju četvrti sprat jer riječ četiri zvuči isto kao ‘umri’. Nisu jedini koji od usuda bježe građevinskim trikovima. U SAD-u mnogi hoteli nemaju 13. sprat. Jasno je zbog toga da mnogi koji se u Kini zaposle kao direktori sahrane, nemaju tri čiste da kažu to svojoj bližoj okolini. Baš kao što je poklanjanje satova totalni tabu. Niko ne želi da mu se broje sekunde, pa makar bile optočene bijelim zlatom i dijamantima.
.
Pljuvačka patrola
/
Bile su potrebne Olimpijske igre ne bi li Kinezi naučili da stoje u redu, ali dogodio se i još jedan kulturni šok. Odjednom, gradske su vlasti zabranile vjekovnu kinesku tradiciju – pljuvanje, gdje god i kad god. Prvo su uvedeni ulični promatrači koji bi pisali kazne od oko dva evra svakome ko pljune, ali zamisao je propala jer bi ih inkriminisani dočekao s neoborivim argumentom – ‘nisam ja’. Doskočili su mu uvođenjem motorizovanih patrola: antipljuvačkih kombija opremljenih kamerama i parkiranih na kritičnim mjestima gdje prilazi najviše slinavih prestupnika. Sada su napokon uz kaznu mogli da prilože i fotku.
/
Policija baki
/
Kad već spominjemo Olimpijske igre, bilo je neugodno, a i fizički nemoguće, kineskoj policiji sigurnosno da kontroliše svaki gradski punkt. Zato je tu bio spreman odred baki s crvenim vrpcama oko nadlaktice. Obilazile su teren, promatrale šta se zbiva i nježno rodbinski upućivali ljude na zabrane ili postavljale pitanja o tome šta radiš, kuda ideš…
.
Inspektorke strasti
.
Inspektorke patroliraju ulicama u potrazi za parovima kojima se omakao jedan strasni poljubac previše. Baš tako, serija mladih dama obrazuje se na Univerzitetu u Nanjingu u svrhu jednog jedinog zadatka – paziti da javno afektiranje ne pređe granicu državnog ukusa. tportal