Nemačku mnogi vide kao raj za pranje novca i zemlja nema dobru reputaciju što se tiče borbe protiv ove vrste kriminala. Ministar finansija Kristijan Lindner (Christian) je rekao da će država upornije da prati “tragove novca” i najavio osnivanje nove institucije koja će da objedini sada razasute nadležnosti.
Plan je da se bolje prate i otkrivaju i krupni slučajevi finansijskog kriminala, o čemu je prvi izvestio Špigel (Spiegel). Načelni dokument u koji je uvid imala agencija dpa, predviđa tri stuba borbe protiv pranja novca u okviru nove, još neimenovane institucije.
Kancelarija finansijske kriminalističke policije, koja isto treba da se osnuje, istraživaće kompleksne slučajeve nezakonitih finansijskih tokova. Istražitelji neće u prvom redu da se fokusiraju na samo krivično delo, već će da prate tok novca koji otkriju.
“Ja predlažem da promenimo način rada,” rekao je Lindner za Špigel. “Moramo doslednije da pratimo trag novca, umesto da se zadovoljimo otkrivanjem krivičnog dela koje je deo pranja novca.” Nova ustanova će i da sprovodi sankcije, poput onih koje su krenule posle napada Rusije na Ukrajinu.
Sadašnja jedinica za borbu protiv pranja novca (FIU) koristiće kompjuterske programe za filtriranje slučajeva iz izveštaja o sumnjivim aktivnostima.
Treći stub biće centralna kancelarija za koordinaciju nadzora takozvanog nefinansijskog sektora – poput tržišta nekretnina i igara na sreću preko kojih se, navodi Špigel, naročito mnogo opranog novca vraća u legalne tokove.
Do sada je takve aktivnosti pratilo više od 300 manjih uprava – i one sada treba da dobiju centar koji će ih koordinirati.
Ministarstvo finansija navodi da je u poslednje vreme u borbi protiv pranja novca bilo uspeha uglavnom u manjim slučajevima.
O detaljima predloga Lindnera, koji je lider liberala, sada treba da se dogovore tri stranke vladajuće koalicije.
U Nemačkoj se godišnje opere oko 100 milijardi evra, a država je do sada zaplenila “manje od jedan odsto prljavog novca,” rekao je za novine medijske grupe Funke socijaldemokrata Sebastijan Fidler (Sebastian Fiedler). Sankcije protiv ruskih oligarha se isto ne sprovode kako treba, požalio se Fidler.
Inicijativa Lindnera je na mestu, samo treba uključiti i policije nemačkih pokrajina. Inače će plan, prema rečima Fidlera, propasti.