– Dobrovoljni fondovi jedno od rješenja za veće penzije
– Ristanović: Starenje stanovništva zajednički problem regiona i cijele Evrope.
– Drobnjak: Država kroz poreske olakšice i svoj primjer treba da stvori masovnost dodatne štednje
BANJALUKA – Redovni prilivi koje Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje RS (PIO) ima iz doprinosa za PIO, čak i da se redovno uplaćuju, nisu dovoljni za isplatu penzija, a jedno od rješenja ovog problema je uvođenje dobrovoljnih penzionih fondova, rečeno je danas na okruglom stolu “Reforma penzionog sistema u Republici Srpskoj, stanje i perspektive” koji je organizovalo Udruženje ekonomista RS „SWOT“.
Na okruglom stolu, kojem je prisustvovalo oko 60 učesnika, predstavljena je analiza „Izazovi i očekivani efekti uvođenja trećeg stuba penzijskog osiguranja na penzijski sistem u Republici Srpskoj“.
„Za zadržavanje penzija na istom nivou, pod uslovom da svi poslodavci blagovremeno uplaćuju doprinose, a da broj zaposlenih i penzionera ne raste, godišnje je potrebno gotovo 180 miliona KM iz budžeta“, navodi se u analizi.
Član Udruženja ekonomista RS „SWOT“ i jedan od autora analize Miloš Grujić rekao je da trenutni način funkcionisanja penzionog sistema u RS ukazuje da visoke stope poreskog opterećenja plata, već sada pokazuju da ne postoji mogućnost za povećanje stopa doprinosa iz plata, što ne ostavlja prostor za značajno povećanje penzija.
Kako bi se se obezbijedile veće penzije za buduće penzionere, a da teret ne pada na poslodavce, jedno od rješenja, prema njegovim riječima, je uvođenje dobrovoljnih penzionih fondova.
Direktor društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom Raiffeisen Future Snežana Ristanović istakla je da je starenje stanovništva zajednički problem regiona i cijele Evrope.
„Šta god država preduzela u okviru državnog penzijskog invalidskog osiguranja ne može biti dovoljno za obezbjeđivanje penzijskih prihoda građana u starosti”, kazala je Ristanović.
Ona je istakla da očekuje da se u Srbiji državne institucije i sindikalni povjerenici mnogo više uključe u edukaciju građana jer iskustva pokazuju da više ni jedna država svoj penzijski sistem ne bazira isključivo na principu međugeneracijske solidarnosti na obezbjeđivanju materijalne sigurnosti i nezavisnosti građana u trećem dobu.
Kazala je da su prvi dobrovoljni penzijski fondovi u Srbiji počeli sa radom 2007. godine, te da je danas kod njih u dobrovoljne fodnove uključeno oko deset odsto zaposlenih.
Izvršni direktor Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim evropskim fondom Gordana Drobnjak rekla je da ovaj fond, koji je sa radom počeo krajem prošle godine, trenutno ima nekoliko stotina korisnika i dodala da očekuje da će u toku ove godine imati više hiljada korisnika.
„Jako je bitna i uloga države koja treba kroz poreske olakšice i svoj primjer, kao poslodavac, da stvori masovnost dodatne štednje za svoje građane”, kazala je Drobnjak.
Direktor fonda PIO RS Mladen Milić prezentovao je podatke o trenutnom stanju u Fondu PIO, navodeći da situacija u RS nije drastično lošija u odnosu na EU.
On je istakao da je 1,62 prosjek odnosa između osiguranika i korisnika prava u EU, 12,3 odsto je učešće BDP, odnosno izdvajanje za isplatu penzija u EU, a iz doprinosa se obezbjedi 82 odsto potrebnih sredstava.
„U RS je taj odnos 1,16 prema jedan, a u 2017. godini smo se spustili na ispod 10 odsto izdvajanja iz BDP-a za isplatu penzija koliko i preporučuju Svjetska banka i MMF, a obezbjeđujemo 79,2 odosto potrebnih sredstava iz doprinosa”, kazao je Milić.
CAPITAL: Marina Čigoja
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Udruženje ekonomista RS “SWOT” je ne malo već dobro zaaksnilo sa svojim zaključcima na temu:”Redovni prilivi Fonda PIO nedovoljni za isplatu penzija”. Izgleda da je Veliki (Mali) Baja dao zeleno svjetlo, pa sada pričaju priče za koje i čobani kraj ovaca znaju prije više godina?
Udruzenje za samopromociju iskompleksiranih samozaljubljenih ekonomista 😉
klasični uvlakači i bleferi
RS je odavno imala priliku da reformise oba Fonda 2006 godine kada je prodat telekom, danas bismo imali sredjeno poslovanje i odavno sa razvijenim osiguranjima.
Danas otvaranje ovih tema je svakako korisno, ali politicka odluka se mora donijeti i dodatno obezbjediti nedostajuca sredstva koja ce se pojaviti kada se izabere model, to je period od najmanje 10 godina tako da je iz ugla struke i politike veliki izazov reforma penzionog i zdravstvenog sistema.Da ohrabrim politicare, na 1,3 mio stanovnika nema greske, ali se treba nositi sa pritiskom javnosti dok to sve ne krene inace za 5 godina ce budzet RS postati protocni bojler za ishranu sirotinje u RS.
Ako politicari imaju namjeru da se bave pravim izazovima, onda je ovo tema koja mora biti u sredistu kampanje za predstojece izbore.
Odličan opis SWOT-a.
“Stručnjaci” se za visoke dnevnice okupili da otkriju toplu vodu i donesu epohalne zaključke:
1. Ako sirotinja hoće da ima za hljeb pod stare dane, mora pored postojećih doprinosa izdvajati i za dobrovoljni penzijski fond čija će imovina biti u rukama Slovenaca i EBRD. Moto: Gladujte danas da ne bi gladovali za 20 godina!
2. Iako je Fond PIO u ogromnoj dubiozi, Vlada na čelu sa svepametnom nastavnicom engleskog je učinila sve da penzioneri žive kao da su u EU..makar po troškovima života…
3. Za sve one koji misli da radnicima i penzionerima nije bajan život, SWOT je objasnio da su za to krivi svjetska ekonomska kriza (koja je završila prije 10 godina) i opozicija.
4. Svakog penzionera koji se usudi da živi duže od 70 godina, Vlada treba proglasiti izdajnikom koji ruši penzijski sistem, a time i Republiku Srpsku.
Šefe, je li ovo dobro? Može da ide u medije? Jesmo li zaslužili neku donacijicu od par stotina hiljada KM?
Vjerno tvoj SWOT
RS nema 1.3 miliona stanovnika, smatram da smo već spali ispod milion stanovnika u RS. Mislim da je ovdje jako teško bilo šta uraditi, RS će do kraja iduće decenije imati 1/3 stanovišta penzionera a do 2050 40%.
sta ovi oce ovo bi ja zatvorio poslo policiju daih ispendreci e oovom ja govorim strani placenici treba vama Putinove vukove dovesti da vas ured dovedu
ovo su sve lazne viesti godinama najavljuju propasti propadanja a zivi se solidno a ove kravatase sa laznim diplomama bi ja u aps na prevaspitavanje
Putinovi vukovi dobrodosli u Republiku Srpsku
Strani plaćenik je osoba koja od stranaca uzima kredit da isplati penzije jer penzioneri redovno glasaju?
Nego, krenuo si u školu? Vidim, počeo koristiti velika slova. Tačka će dogodine. Bitno je da se od srbovanja živi solidno. Koji si ti neljudski brabonjak.
SWOT je samo organizovao panel za šta su i bili plaćeni. Vjerovatno koliko para toliko i muzike jer je sve bilo već poznato. Pravi cilj je reklama slovenačkog penzionog fonda koji je na kraju to i platio. Ono što meni nije jasno je interes države u svemu tome. Jer ako će fond da prikuplja novac u RS i kupuje obveznice stranih emitenata, zašto domaće kad može slovenačko. Iz drugih pobuda Slovenci i EBRD ne bi ni dolazili. Što se tiče smanjenog opterećenja na fond PIO od toga nema ništa. Svaka vlada, ova ili neka buduća ako bude željela da vlada će morati da dio novca koje prikupi ili pozajmi isplati penzionerima. Poreska olakšica, koja to u stvari nije, jer se porez naplaćuje po naplati ušteđenog novca od strane budućeg penzionera, svakako neće biti dovoljan motiv da se veći broj ulagača odluči za takav vid štednje.
Sve u svemu mislim da tu nema puno vajde od svega toga
pa otom se i radi ja kad vidim ove kofol nestranacke foteljase koi bi mater prodali za pare zar nama slovenacki fasisti austriski konjusari trebaju solit pamet i prosipati neku teoriu kake ustede oni dolaze danas porobe opljackaju pa ja se pitam dokle to ide jesuli prije trieset godina pokrali milijarde iz ljublnanske banke nemoze mrs u dezelu tamo pa perite guzicu austriancima manite se Srpski zemalja pravoslavni
Ono što bi mogao biti motiv za štednju kroz DPF su ustvari doprinosi koje bi poslodavac, umjesto u odgovarajuće fondove, uplaćivao na račun “penzionog štediše”. To je ono što se u Americi zove Employer Contribution. Bez toga je ovo unaprijed promašena priča.
Poreska olakšica u ovom slučaju je interes poslodavca i može da iznosi max. 10 KM po radniku mjesečno, a poslodavac je ostvaruje pod uslovom da je min. 51% radnika uključeno u penzioni plan (čl. 93. Zakona o DPF).
Ako uzmemo u obzir ulazne provizije od 1,9% za svaku uplatu u DPF, godišnju proviziju za upravljanje od 2%, te inflaciju kroz period od min. 5 godina koliko je donja granica za “štednju”, očigledno je da će na kraju “štediša” na računu imati, i nominalno i po kupovnoj snazi, manje novca nego koliko je uložio, jer DPF sigurno neće ostvariti godišnje prinose kojima bi pokrio gore navedene troškove.
Znajući Slovence, bojim se da bi jednog dana pored devizne štednje, mogli imati i nenaplativu dobrovoljnu penziju…
O svemu ovome “stručnjaci” iz SWOT-a sigurno nisu diskutovali na preplaćenim ispraznim panelima.
SWOT, mi znamo jednog doktora ekonomskih nauka, ne zna koliko je 2+2, a doktor KUPITIH diploma zove se DUŠAN KOVAČEVIĆ iz Kozarske Dubice, trenutno stečajni upravnik u Ratarstvu. A što je sposoban za mutnu radnju tu je ekspert. Sve rasprodaše pokradoše, niko neodgova, i nije čudo što je fond PIO prazan.
Ovaj akcionar bas dobro objasni…