BANJALUKA, Isplata potraživanja povjeriocima Banke Srpske u stečaju sa depozitnog računa na kojem se nalazi skoro 15 miliona KM treba početi što prije kako bi bilo spriječeno da protiv propale banke budu pokretani novi sudski sporovi i time uvećani njeni rashodi.
U informaciji o obavezama i potraživanjima sa depozitnog računa, koji je usvojila Vlada RS, navedeno je da povjerioci čiji je novac blokiran na računu banke koji je otvorilo Ministarstvo finansija traže da budu naplaćeni odmah i dobrovoljno. Zaprijetili su da će u suprotnom pokrenuti sudske sporove kako bi dobili ono što im pripada.
– Povjerioci koji imaju sudske presude pokrenuće prinudnu naplatu i time uvećati troškove za isplatu i zakonsku zateznu kamatu. Smatramo svrsishodnim i opravdanim blagovremeno isplaćivati iznose potraživanja sa depozitnog računa Banke Srpske kako bi bili izbjegnuti dalji troškovi – navedeno je u dokumentu.
Ukupna priznata potraživanja Ministarstva finansija RS iznose 24,78 miliona maraka, a od toga na depozitne račune okružnih, okružnih privrednih i osnovnih sudova otpada 14,54 miliona.
– Ministarstvo finansija će se namirivati kasnije, unovčenjem imovine banke jer je priznato potraživanje svrstano u peti suspendovani isplatni red – navedeno je u informaciji.
Stečajna upravnica Banke Srpske Mirjana Golić kazala je da još nije upoznata s informacijom koju je usvojila Vlada.
– Još ne znamo kada će početi isplata potraživanja povjeriocima. Sve zavisi od toga kada će biti odlučeno o tužbi za izlučna prava koju je podnijela Investiciono-razvojna banka RS banjalučkom Okružnom privrednom sudu – kazala je Golićeva.
Prijavljena potraživanja povjerilaca Banke Srpske iznose 253,26 miliona, a priznato je 183,11 miliona KM. Od iznosa priznatih potraživanja, 112 miliona maraka odnosi se na potraživanja povezanih pravnih lica.
Agencija za bankarstvo RS je 16. novembra 2015. uvela privremenu upravu u Banku Srpske, dok je 11. maja 2016. godine pokrenula postupak njene likvidacije.
Agencija za bankarstvo je 10. januara 2017. podnijela Okružnom privrednom sudu u Banjaluci zahtjev za pokretanje stečaja nad Bankom Srpske, a pokrenut je 4. aprila 2017. godine.
Blokirani novac
Na računu Banke Srpske u aprilu je bilo 30 miliona maraka koji čekaju diobu.
Raspodjelu novca povjeriocima blokirala su povezana pravna lica koja nisu prihvatila izvještaj Mirjane Golić i prijedloge diobe tog novca, dok je banjalučki Okružni privredni sud prihvatio prigovor Investiciono-razvojne banke RS na prvu djelimičnu diobu.
Iznos blokiranog novca na računu se povećava jer je Banka Srpske prije samo nekoliko dana prodala nekretnine vrijedne oko 7,7 miliona maraka, među kojima se nalazi i atraktivna zgrada u kojoj je nekada bilo sjedište banke u banjalučkom naselju Borik. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Koji idiotizam i kriminal u svoj toj prici,imaju 40 miliona na racunu i ne vracaju novac nama depozitarima,nama obicnim ljudima koji smo u svoj toj prici prevareni i opljackani i na oci nam otimaju na sve moguce nacine ono sto nam po zakonu pripada!Drzavna banka ,opljackala narod,opljackali sami sebe i sad hoce prvo sebe da namire,koji lopovluk koja otimacina.
Prodali imovinu,sve ce u vraga da ode zbog nesposobnosti ljudi koji kao treba da zavrse ovo na najbolji moguci nacin.Niko nista ljudsko nema u sebi,svi samo vucu na svoju stranu,obicnog covjeka ko sisa,fujjj
Potpuno se slazem sa prethodnikom i pitam ili iko kakvu informaciju hoce li uskoro biti bilo kakve isplate fizickih lica koji nemaju apsolutno nikakve veze sa propascu banke srpske.