SARAJEVO – Poreska uprava FBiH pojačala je aktivnosti na naplati poreza od građana koji izdaju imovinu, a podatke prikuplja i putem internet oglašivača kao što je Booking.com.
Nakon što je Booking.com u februaru ove godine obavijestio sve oglašivače u FBiH da će morati registrovati svoje poslovanje kako bi se nastavili oglašavati, očekivalo se da će mnogi krenuti u proces registracija. Ipak, prema podacima kantonalnih poreskih uprava u periodu od 1. februara do 31. jula ove godine nije došlo do značajnog povećanja broja podnesenih obrazaca PIP-1034 u odnosu na prošlu godinu.
“PU FBiH smanjene su mogućnosti inspekcijskog nadzora prijave i plaćanja ove vrste poreza i na taj način uticaj na efikasniju naplatu ove vrste javnih prihoda. U slučajevima kad službenici PU FBiH po osnovu svojih saznanja ili anonimnih prijava odlaze na adrese radi provjera da li su stanovi izdati pod zakup dešava se da građani ne dozvoljavaju kontrolu zbog povrede prava na privatnost, odnosno traže sudski nalog, bez kojeg inspektor ne može izvršiti kontrolu stambenog prostora,”, rečeno je PU FBiH.
Značajno bolja situacija je kod iznajmljivanja poslovnih prostora privrednim društvima i preduzetnicima, s obzirom na to da se mjesto obavljanja djelatnosti mora na odgovarajući način dokumentovati radi registracije kod Poreske uprave FBiH.
“Poreska uprava nema podatke o broju stanova koji se nelegalno iznajmljuju pod zakup, pa prema tome, ne nema podatke, niti procjenu o eventualnoj visini evazije poreza po ovom osnovu. Pravna i fizička lica koja izdaju imovinu pod zakup podnose prijave i izvršavaju svoje obaveze u skladu sa zakonom. Međutim, na osnovu prijava, odnosno obrazaca na kojim se prijavljuje izdavanje imovine pod zakup, Poreska uprava ne može utvrditi način izdavanja tako da ne raspolaže ni podacima koliko je prijava koje su podnesene nakon 1. februara 2018. godine, podneseno zbog potrebe za oglašavanjem na internet stranici Booking.com”, kazali su.
Iz Poreske uprave FBiH podsjetili su da je nepodnošenje poreznih prijava kažnjivo, pa su tako kazne za fizička lica od 300 do 3.000 KM.
Poreske uprave susjednih zemlja pokrenule su takođe veliku akciju naplaćivanja poreza i kažnjavanja građana koji iznajmljuju svoje smještajne kapacitete a nisu prijavili djelatnost. Glavne podatke dobijaju putem servisa Booking.com i Airbnb. Poreska uprava Hrvatske objavila je nedavno podatke kako je više od polovine iznajmljivača u toj zemlji utajilo dio prihoda, te da više od polovine koji se oglašavaju putem ovih internet oglašivača nisu dostavili informacije o svom poreznom broju. Klix.ba
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ja sam pokušao registrivati djelatnost u PU RS i jednostavno nema jasne procedure niti upustva kako to odraditi kada je u pitanju najam stanova preko Booking.com.
PU treba da prilagodi proceduru i da pojednostavi korake za registraciju te vjerujem da će i najmodavci koji doprinose razvoju usluga i turizma biti sretni da rade 100% legalno!
Servis treba da bude u službi ostvarivanja benefita a ne da se bave samo špijuniranjem i sankcijama…
Ako imate istraživačko novinarstvo razvijeno, pokušajte dobiti info o koracima za registraciju od PU FBiH i PU RS.
Lp,
Željko