SARAJEVO, Bosna i Hercegovina treba čvrsto opredjeljenje za novu reformsku agendu nakon što se uspostave nove vlade nakon izbora u oktobru 2018. godine, navodi Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Reforme moraju da uključe konkretan, mjerljivi skup poboljšanja investicijske klime i standarde upravljanja, kao i unapređenja približavanja zemlje EU, naveo je EBRD u svojem Transition Reportu 2018-2019, izvještava Indikator.ba.
U februaru 2018., podsjeća EBRD, Vlada Federacije BiH odobrila je plan privatizacije za 2018 na osnovu kojeg treba da bude prodat državni kapital u četiri velike kompanije: Energoinvest, Energopetrol, Aluminij i Sarajevo osiguranje.
Međutim, otpor procesu privatizacije unutar Federacije ostaje jak, a izgledi za uspješnu prodaju su ograničeni.
Takođe nije bilo nikakvog napretka prošlih godina u privatizaciji telekomunikacijskih kompanija BH Telecom i HT Mostar i s tim u vezi due diligence – prethodna radnja za program MMF-a – do kojeg još nije došlo, naveo je EBRD.
“Napredak u ovoj oblasti ne bi samo poboljšao finansijsku održivost kompanija, već bi pokazao pravu posvećenost privlačenju investicija u ključne sektore”, dodaje EBRD.
Potrebni su dodatni napori za rješavanje nekvalitetnih kredita (NPL) s obzirom da banke i dalje nailaze na poteškoće i otpisa problematičnih kredita ili njihove prodaje nebankarskim subjektima, napominje EBRD.
EBRD predviđa da će bh. ekonomija porasti za 3,0% u 2018. godini, što je ista stopa rasta kao i 2017. godine. Indikator.ba
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Reko je čovjek može brendirana roba.
Privatna banka dobro prati situaciju u Bosni ali ne utiče na one koji su direktni uzroci tih posljedica. Nego samo kriva je Bosna. Dvije privatne banke su propale u RS-u a sa njima i ogromne pare kako iz RS-a a nepravedno i iz Federacije. Jer se nadoknada za sanaciju banaka vrši sa zajedničkog računa. Utićite malo na promjenu zakona na nivou države da bi pravi krivci bili stvarno kažnjeni.