BANJALUKA, Udruženje voćara RS zatražilo je od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH maksimalnu ozbiljnost i podršku u pripremi uvođenja mjera zaštite u bh. voćarskoj proizvodnji u sezoni 2013/14.
U dopisu, koje je Udruženje poslalo Ministarstvu, stoji da je sektor voćarstva u našoj zemlji ugrožen.
“Svjedoci smo da se izvoz jabuka iz BiH odvija po realnim, tržišnim cijenama, a uvoz voća u BiH se odvija po dampinškim cijenama, koje su za oko 100 procenata niže od naše izvozne, odnosno tržišne cijene”, stoji u dopisu koji su voćari iz RS poslali Ministarstvu.
Voćari podsjećaju da će proizvođači iz susjedne Hrvatske za godinu dana raspolagati podsticajima iz fondova EU od nekoliko stotina miliona evra. Oni naglašavaju da je takva situacija u Poljskoj, koja je najveći proizvođač jabuka u Evropi i koja sa jedan odsto svoje proizvodnje može na “dampinškim principima” potpuno da “uguši” bh. tržište jabuke.
“Zato smatramo da voćarstvo BiH u ovoj godini nema nikakvih izgleda za ravnopravnu utakmicu na bh. tržištu jabuke, a o izvozu da ne govorimo”, upozoreno je dopisom, koji potpisuje Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS.
U Udruženju podsjećaju da Srbija ima međudržavni ugovor s Rusijom o bescarinskom uvozu jabuke, te da je jabuci iz BiH propisana carina od deset centi.
“Situacija sa bližim okruženjem je slična. U našu zemlju plasira se prekomjeran uvoz jabuke iz Makedonije i Srbije, po dampinškim cijenama, čime su takođe ispunjeni uslovi za uvođenje mjera zaštite”, naglašavaju voćari.
Da li su dopis dobili i koje mjere će biti preduzete, pitanja su koja su juče iz “Nezavisnih” poslali Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ali odgovore, do zaključenja ovog broja, nisu dobili.
Sve će, međutim, biti jasnije uskoro, jer će se predstavnici tog ministarstva sa članovima Udruženja voćara RS sastati sutra u Banjaluci, u prostorijama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, a akcenat će biti upravo na ovoj problematici.
“Tema sastanka je pokretanje procedure spoljnotrgovinskih mjera zaštite domaće proizvodnje voća od prekomjernog, dampinškog i subvencioniranog uvoza voća u našu zemlju, i to posebno jabuke”, kažu voćari iz RS. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Dok god imamo jak uvoznicki lobi, kao i niske subvencije kako u primarnoj tako u agro-preradjivackom sektoru mi nemozemo konkurentni biti na poljoprivrednom trzistu. Sve zemlje u okruzenju i ako su potpisnice raznih sporazuma na odredjeni nacin preko necarinski barijera stite svoju poljoprivredu trziste, samo BiH zbog ne strucnosti ljudi u Ministarstvima i raznim agencija doveli su poljoprivredni sektor do ocaja. Sutra ce biti vocari, prekosutra stocari, zatim i ostali koji ce ici na razgovor u Ministarstvo ali resenje se nece naci. Entitetska Ministarstva ce uperiti prste u Ministravsko spoljne trgovine BiH a ono ce reci da su kriva Entiteska Ministarstva i tako ce se loptica prebacivati sa entiteta na drzavni nivo i obrnuto, a koletaralna steta ce biti poljoprivredni sektor. Tako je i sa plavim dizelom, veterinarskim nadzorom, karantinskom zastitom krompira i dr.
Moje je pitanje: Sta rade naucne i strucne institucije da bi se problemi u sektoru poljoprivrede otklonili? Ja nigde nisam cuo a ni procitao misljenje nekog profesora i naucnog radnika sa eminentni fakulteta da daju svoje misljenje o ovom problemu. Konkretno se to odnosi na Republiku Srpsku. U Srpskoj ima registrovana dva drzavna fakulteta i jedan institut u oblasti poljoprivrede, a nigde nijednog profesora da iznese misljenje o problemima u sektoru poljoprivrede Ovde glavnu rec o agraru i agrarnoj politici vodi samozvani presednik poljoprivrednik Vladimir Usorac, sta on kaze tako ce da bude. Zato nam je poljoprivreda dotakla dno i u zivom je blatu iz kojeg ce se tesko izvuci.
Interesuje me koliki su troskovi, koje sve vrste troskova i procedure za izvoz jabuke? Hvala