ZVORNIK, Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić rekao je danas u Zvorniku da će Fabrici glinice “Birač” biti data “još jedna šansa”, isključivo kako bi se sačuvala radna mjesta.
Ovo je odlučeno na sastanku u “Birču”, koji je održan na poziv rukovodstva fabrike, a kojem su prisustvovali najveći povjerioci fabrike.
Sastanku su prisustvovali ministri u Vladi Republike Srpske – industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević i finansija Zoran Tegeltija, direktori Poreske uprave, Investiciono-razvojne banke /IRB/, Geodetske uprave i “BH gasa”, predstavnici “Elektro-Bijeljine”, Kompanije “Boksit” i načelnik opštine Zvornik Zoran Stevanović.
“Došli smo na poziv `Birča`, s obzirom da je Poreska uprava blokirala ovu fabriku zbog neplaćanja obaveza već dva mjeseca i dovedena je u pitanje proizvodnja. Razgovarali smo kako da prevaziđemo ove probleme. Dogovorili smo sa povjeriocima da im damo još jednu šansu, isključivo da bi se spasila radna mjesta i to ne samo u ovoj fabrici u kojoj radi oko 1.000 ljudi, već i povezanih preduzeća koja rade sa `Birčom”, naveo je Džombić.
On je rekao da su potraživanja Vlade po nekoliko osnova, odnosno riječ je o kreditu Ministarstva finansija iz perioda privatizacije, te kreditima IRB-a koji su u ovom trenutku redovni, kao i o reprogramu poreskih obaveza po nekoliko osnova.
“U prethodnom periodu smo kod obezbjeđenja reprograma upisivali hipoteku prvog reda. Sada imamo upisano između 80 i 90 odsto hipoteke na kompletnim proizvodnim pogonima prvog reda. Danas smo dogovorili da im reprogramiramo dospjele poreske obaveze i kredit iz Ministarstva finansija i da u roku od tri mjeseca dobijemo dodatno obezbjeđenje, odnosno i ovih 20 odsto proizvodnih pogona pod hipotekom prvog reda ili, eventualno, ako je neko upisan iz prvog reda da dobijemo hipoteku drugog reda, da bi dodatno obezbijedili svoja potraživanja”, pojasnio je Džombić.
Prema njegovim riječima, biće donesena i odluka da “Elektro-Bijeljina”, uz određeno obezbjeđenje, reprogramira svoje obaveze, da bi na taj način bili stvoreni uslovi da fabrika “Birač” ostvaruje rezultate.
Džombić je podsjetio da je iz IRB-a prošle godine odobren kredit od 20 miliona KM za rekonstrukciju dva kotla, da bi se sa gasa prešlo na ugalj i da bi u Fabrici bili smanjeni troškovi proizvodnje.
“Kredit je malo kasnio tako da je investicija počela davati efekte tek u novembru, odnosno nije dala pune efekte u prošloj godini. Fabrika nije mogla da ispunjava obaveze u decembru, kada smo ih blokirali. Prema njihovim projekcijama sada se već u 2013. godini ostvaruje dobit. Projekcije koje smo sada vidjeli daju garancije da `Birač` u narednim godinama može da ostvaruje profit od oko šest do sedam miliona evra, što bi bilo dovoljno da u određenom periodu izmire sve obaveze i reprograme koje dajemo”, rekao je Džombić.
Predsjednik Upravnog odbora Fabrike “Birač” Martinas Ugianskis rekao je da je fabrika investirala u rekonstrukciju kotlova za prelazak sa gasa na ugalj, te da je još nije završeno sve što je planirano.
“Mislim da ćemo sa ovim ulaganjem u ovoj godini početi da izmirujemo obaveze i poslovati pozitivno”, rekao je Ugianskis, te naglasio da se čini sve da fabrika opstane i da radnici imaju posao.
On je istakao da je radi opstanka fabrike “Birač”, ali i “Boksita”, donesena odluka da ova fabrika mora da radi i vraća dugove iz protekle četiri krizne godine.
Načelnik opštine Zvornik Zoran Stevanović rekao je da dugovanja fabrike “Birač” prema Poreskoj upravi, IRB-u, “Boksitu”, “BH gasu” i “Elektro-Bijeljini” iznose oko 100 miliona KM.
“U ime lokalne zajednice podržao sam ovu inicijativu, jer i kada bi bio proglašen stečaj sve ovo moglo bi se prodati u staro gvožđe iz čega bi se dobio jednocifren iznos miliona maraka. Podržavam i to što premijer i Vlada insistiraju na dodatnom obezbjeđenju – biće upisane hipoteke Poreske uprave na svu imovinu `Birča` koja nije pod hipotekom”, naveo je Stevanović. Srna