BANJALUKA, Poreska uprava Srpske predložila je izmjene Zakona o fiskalnim kasama RS kojima je predviđeno pooštravanje kazni za poreske obveznike koji ne izdaju račune.
Rekla je to direktor Poreske uprave RS Zora Vidović i dodala da su oni predložili Ministarstvu finansija ove izmjene jer su uvidjeli da prekršajni nalozi koje su podnosili protiv vlasnika objekata u kojima nisu izdavani računi ne daju značajne efekte.
– Predložili smo da se poreskom obvezniku kod kojeg inspektori u dvije godine pronađu da dva puta nije izdao račun zatvori radnja na 30 ili 60 dana. Mislim da će to imati bolje efekte, jer su efekti koje smo imali, nakon što smo zbog neizdavanja fiskalnih računa zatvorili objekte na 30 dana, bili zaista značajni. Sada je zaista teško pronaći obveznika koji izdaje račun, a da nije fiskalni – naglasila je Vidovićeva.
Ona je podsjetila da je PURS u prošloj godini zatvorila određen broj objekata na 30 dana i naglasila da se radi o objektima koji nisu imali fiskalne kase već su izdavali račune sa drugih kasa.
– To je ravno utaji poreza, jer promet preko tih računa ne dolazi na naš softver i mi nemamo evidenciju o njemu. Kod ovih subjekata ponovo se ide u kontrolu, kao i kod svih drugih. Od kada smo zatvorili posljednji lokal u Banjaluci nije pronađen nijedan objekat da izdaje nefiskalne račune, ali smo otkrili da se u objektima koji su bili zatvarani uopšte ne izdaju računi. Kazna je 500 KM i vlasnici tih objekata vjerovatno, preračunavajući se, vide da im se isplati da plate kaznu, a da ne izdaju račune – naglasila je Vidovićeva.
Predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca regije Banjaluka Bogdan Marjanović kaže da je u trgovačkim radnjama mali procenat onih koji ne izdaju račune. On ističe da su mali trgovci i ovako u problemima do guše i da bi bolje bilo da se traži način da se to stanje popravi.
– Ne vjerujem da će to popraviti situaciju i napuniti budžet. Mi smo 2009. godine imali 1.100 trgovina u Banjaluci, a sada ih imamo 335. Od tih 335, barem 200 je u dubiozi i pitanje je kako će dalje. Tome je doprinijela i kriza, ali i dolazak velikih centara i razni nameti – naglasio je Marjanović.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da pooštravanje kazni, pogotovo iz ugla vlasnika malih trgovačkih radnji, kafana i sličnih djelatnosti nije popularno, pogotovo u vrijeme ekonomske krize.
– Greška je što ne postoji mehanizam po kome bi kupac koristio svoj fiskalni račun za neko umanjenje kao što je to na zapadu napravljeno, tako da tamo ne morate dovoditi inspektora u situaciju da kontroliše da li neko izdaje fiskalni račun ili ne, nego ga svako rado uzima zato što ima određene beneficije. Naš sistem nije dovoljno razvijen u tom smislu – naglasio je Pavlović.
Kontrole
Poreska uprava RS obavila je u prošloj godini 25.392 kontrole fiskalizacije, odnosno fiskalnih kasa i izdavanja fiskalnih računa i podnijela 5.102 prekršajna naloga.
– Obveznicima je naloženo plaćanje 3,9 miliona KM kazne – naglasila je Vidovićeva. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
postovani,zelim da pitam sledece. ukoliko u prodavnici auto djelova,a radi se o maloprodaji,dobijem najobicniji nota racun,da li je time prodavac napravio neki prekrsaj? banja luka 30.03.2016