SARAJEVO, Oko 250 medicinskih radnika sa srednjom stručnom spremom iz BiH trebalo bi da se do kraja ljeta zaposli na klinikama Njemačke kao njegovatelji, izjavio je danas u Sarajevu direktor Agencije za rad i zapošljavanje BiH Adnan Delić.
Delić je rekao da je prije dva dana u Bonu potpisan dogovor o zapošljavanju radnika iz BiH u Njemačkoj na određeno vrijeme, te da bi do kraja 2014. godine posao njegovatelja u ovoj zapadnoevropskoj zemlji moglo naći ukupno 500 lica.
Prema njegovim riječima, prvi javni oglas od poslodavaca iz Njemačke, putem njihove Savezne agencije za zapošljavanje, očekuje se već sljedeće sedmice, a glavni uslovi za zapošljavanje su da budući njegovatelji, odnosno njegovateljice, imaju završen medicinski opšti /tehnički/ i pedijatrijski smijer, te da poznaju njemački jezik.
Javni oglas poslodavaca iz Njemačke biće objavljen na veb stranici Agencije za rad i zapošljavanje BiH, a biće dostavljen i zavodima za zapošljavanje u BiH.
“Savezna agencija za zapošljavanje Njemačke će putem svojih službi u BiH vršiti provjeru znanja jezika putem Gete instituta, a obavezan nivo znanja jezika je `B1`“, rekao je Delić na konferenciji za novinare.
On je dodao da će medicinskom osoblju koje je kvalitetno, a ne poznaje jezik, biti omogućen besplatan tromjesečni kurs jezika u ovom institutu, nakon čega bi trebalo da odu na probni rad u Njemačku.
On je naveo da lica koju odu na rad putem ovog dogovora i konkursa, čija bi procedura trebalo da traje do tri mjeseca, apsolutno nisu vezana za poslodavca, odnosno imaju slobodu izbora.
Prema njegovim riječima, plata za ovu vrstu posla je bruto 1.900 evra, odnosno od 1.500 do 1.600 evra neto, dok sufinansiranje smještaja i hrane zavisi od dogovora, odnosno od kvaliteta rada.
“Riječ je o legalnom i zakonitom posredovanju pri zapošljavanju, a svako drugo vrbovanje medicinskih radnika iz BiH je nezakonito i neće dobiti dozvolu za rad u Njemačkoj”, napomenuo je Delić i precizirao da je riječ o poslu njegovateljice do dvije godine, sa mogućnošću produženja.
On je istakao da će njegovateljice koje odu na rad u Njemačku štititi BiH, a i država u koju odlaze.
Delić kaže da je Njemačka posebno zadovoljna radom lica iz BiH, jer je njih osamdesetak, koji su putem pilot-projekta otišli na rad u ovu zemlju, svojim kvalitetnim radom dokazalo da su osposobljeni za ove poslove, što su potvrdili poslodavci.
Zamjenik ministra civilnih posova BiH Denisa Maglić–Sarajlić istakla je da je ovaj dogovor prvi konkretan sporazum o zapošljavanju radnika BiH u inostranstvu, te da je od izuzetnog značaja za BiH, ako se ima u vidu da se na evidencijama zavoda za zapošljavanje u BiH nalazi oko 5.200 lica sa završenom srednjom medicinskom školom.
“Njemačka će dobiti kvalitetnu radnu snagu, a radnici iz BiH će raditi pod vrlo povoljnim uslovima koji se ne razlikuju od uslova koji imaju njemački državljani. Agencija i Ministarstvo intenzivno rade na razvijanju ovakvog modela saradnje sa drugim zemljama“, rekla je Sarajlićeva.
Ona je navela da će zemljama EU, prema procjenama Evropske komisije, do 2020. godine biti potrebno oko 600.000 medicinskih sestara, odnosno njegovateljica. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Javljam se iz BIH iz Mostara..muz i ja trazimo posao njegovatelja u njemackoj.al nemamo skolu medicinske hvala u svakom slucajz lijep pozdrav