BANJALUKA, Republika Srpska povećala je izvoz u prvom kvartalu ove godine za pet odsto, dok je uvoz povećan za 1,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci Zavoda za statistiku RS.
Najviše je izvezeno struje, i to u ukupnoj vrijednosti od 53 miliona KM, što iznosi 9,4 odsto ukupnog izvoza, dok je u uvozu najviše učestvovala nafta i ulja, sa ukupnom vrijednošću od 318 miliona KM, što je 31 odsto ukupnog uvoza.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Predrag Zgonjanin kaže da je pozitivno to što je došlo do povećanja izvoza od pet odsto, ali da se to ne može smatrati značajnijim napretkom, s obzirom na to da je prošle godine zabilježen pad izvoza struje, te da se on sada samo vraća na planirani nivo izvoza.
– Pokrivenost uvoza izvozom još je mala. Godinama imamo deficit na nivou od oko 55 odsto, tako da je kumulativni deficit ogroman – kazao je Zgonjanin.
Spoljnotrgovinski deficit Srpske u prvom kvartalu iznosio je 465 miliona maraka, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila 54,7 odsto.
Zgonjanin je istakao da ne očekuje neko veliko poboljšanje u ovoj godini jer se veliki broj subjekata gasi zbog krize.
– Ovdje su iskočili jedan ili dva subjekta i to ne govori o nekom značajnijem uspjehu svih izvoznika – naglasio je Zgonjanin.
Član Izvršnog odbora Udruženja proizvođača kože, tekstila i obuće u Privrednoj komori RS Radovan Pazurević kaže da je veoma pozitivno i ohrabrujuće to što je izvoz povećan više od uvoza, posebno u ovom trenutku kada skoro sve stagnira.
– Kada je u pitanju naš sektor, preduzeća u ovoj oblasti su značajan izvoznik, ako ne sa stanovišta obima izvoza, onda sigurno jesmo sa stanovišta učešća ljudi koji stvaraju taj prihod po osnovu izvoza. Očekujemo da će ova godina biti bolja nego prošla – rekao je Pazurević.
Vrijednost robne razmjene RS sa inostranstvom u prvom tromjesečju iznosila je 1,585 milijardi KM, od čega se na izvoz odnosilo 560,5 miliona maraka, a na uvoz 1,02 milijarde KM.
Zemlje
Preduzeća iz Srpske u prvom kvartalu ove godine najviše su izvozila u Italiju i to u vrijednosti od 89 miliona KM, te u Srbiju 77 miliona KM.
– U istom periodu, u RS je najviše uvoženo iz Rusije i to u vrijednosti od 323 miliona KM i iz Srbije, u vrijednosti od 149 miliona KM – podaci su Zavoda. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Sad izvozi na račun termoelektrana i hidroelektrna izgrađenih u SFRJ. A da su u SFRJ dovodili strne investitore Rašide Comsar energy i RWE i njim davali naše rudnike i rijeke nas danas ne bi ni bilo na ovim prostrima a kamoli da bi nešto izvozili. Rudnici u Ugljeviku, Stanarima, Gacku su dati strancima da sebi grade termoelektrane.
A sad ova nova država i vlast, dobila je sve gotovi izgrašeno or prethodne države i na a račun te proizvdnje i izvoza ništa nije uspjela da izgradi. Kažu trebaju na strani investitori, ne možemo mi sami graditi. Lažu. Zato što su se prodali, zato štao su nas izdali, Lažu zato što kradu. Ogroman novac su zarACadile naše hidroeltkrane i termoelektrane. Pokrala je elektroprivreda. Zato nemamo poselednjih 20 godina ni jednu novu termoelektranu. HE VIšegrad je završen 1990.