NJUJORK, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros porasle, zahvaljujući novim rekordima na Wall Streetu i nadi ulagača u jačanje aktivnosti u najvećim svjetskim ekonomijama.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati stagnirao na jučerašnjim nivoima, dok su cijene akcija u Australiji, Singapuru i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 1,2 odsto.
Berzovni indeksi u Hong Kongu i Šangaju oslabili su između 0,1 i 0,6 odsto, dok je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio u plusu 0,3 odsto, dostigavši najviši nivo od jula 2011. godine.
Pozitivno su na azijska tržišta uticali jučerašnji novi rekordni dosezi S&P 500 i Dow Jones indeksa na Wall Streetu, a ulagače prema akcijama usmjeruje i pad prinosa na obveznice, zbog labave monetarne politike centralnih banaka, kao i nesigurnost na tržištima sirovina, s obzirom na nejasne izglede u najvećim svjetskim ekonomijama.
„Veći rast cijena japanskih akcija posljednjih sedmica u odnosu na druga tržišta zahvaljuje se procjenama da bi se treća po veličini svjetska ekonomija mogla brže oporaviti. Nakon nedavnog labavljenja monetarne politike centralne banke, nove podsticajne mjere japanskih vlasti očekuju se u drugoj polovini godine“, kaže Hikaru Sato, analitičar u kompaniji Daiwa Securities.
I dok bi se rast japanske ekonomije mogao ubrzati, ekonomija Južne Koreje pokazuje naznake slabljenja, pa je jutros tamošnja centralna banka smanjila ključne kamatne stope za 0,25 procentnih bodova, na 2,50 odsto. Zahvaljujući tome, južnokorejski Kospi indeks skočio je više od 1 odsto.
Južnokorejska centralna banka samo je jedna u nizu onih koje su posljednjih dana dodatno olabavile monetarnu politiku.
Prošle je sedmice američki Fed najavio nove podsticajne mjere ako to bude potrebno. Potom je Evropska centralna banka smanjila ključne kamate, dok je početkom ove sedmice to učinila australijska centralna banka.
Labava monetarna politika već duže vrijeme pruža temeljnu podršku tržištu akcija, a trebala bi i podstaći rast ekonomija.
„Svjetska tržišta akcija podstiče utrka u labavljenju monetarne politike, bez obzira na ekonomske izglede. Sve dok će se centralne banke držati popustljive novčane politike, trend rasta cijena akcija biće podržan“, kaže Hikaru Sato.
A na valutnim se tržištima kurs evra probio iznad nivoa od 1,31 dolara, zahvaljujući juče objavljenim podacima o neočekivano snažnom rastu industrijske proizvodnje u Njemačkoj, najvećoj evropskoj ekonomiji, što je podstaklo nadu da bi evrozona u drugom dijelu godine mogla proviriti iz recesije.
Jutros se kurs evra kreće oko 1,3160 dolara, dok je juče u ovo doba iznosio 1,3090 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra porasla je s jučerašnjih 129,60 na 129,90 jena.
Dolar je, pak, oslabio u odnosu na jen, pa mu je kurs skliznuo na 98,80 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 98,95 jena.
Nakon što je juče porasla za jedan dolar, jutros je terminska cijena nafte na berzi u New Yorku ojačala daljih 10-ak centi, na 96,70 dolara po barelu. Hina