BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je danas izvještaj o stanju u bankarskom sistemu Srpske, te izvještaj o poslovanju i rezultatima rada sa finansijskim izvještajem Agencije za bankarstvo Republike Srpske za prošlu godinu.
Ukupni depoziti građana u bankama Republike Srpske prošle godine iznosili su 1,8 milijardi KM i imali su rast od 13 odsto, dok ukupni plasmani stanovništvu iznose 2,4 milijarde, što čini prosječno 1.687 KM po stanovniku, isto kao i 2011. godine, navodi se u ovom izvještaju.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da bankarski sektor u Srpskoj u prvih šest mjeseci ove godine i dalje ima trend usporenog rasta.
“Bankarski sektor u Srpskoj i dalje ima plan i rast, ali je sporiji nego što je bio u proteklom periodu”, rekao je Tegeltija u parlamentu Srpske tokom skupštinske rasprave o izvještaju o stanju i poslovanju u bankarskom sektoru u Republici Srpskoj za 2012. godinu.
Tegeltija je naveo da je ukupni bilans banaka rastao oko tri odsto, ističući da je on mnogo bolji u odnosu na zemlje u okruženju. “U prvih šest mjeseci ove godine u Srpskoj imamo rast depozita građana u bankarskom sektoru za oko pet odsto”, naveo je Tegeltija.
On je napomenuo da nije dobro što je u Srpskoj i u ovoj godini evidentna tendencija rasta nekvalitetnih kredita, što je i problem u svim zemljama svijeta, posebno u EU.
Direktor Agencije za bankarstvo Srpske Slavica Injac rekla je u završnoj riječi da stanje u bankama Srpske još izaziva posebnu pažnju, jer se povećavaju teško naplativi krediti.
Kada je riječ o rizičnim plasmanima, Injac je navela da Agencija ne može da spriječi takve plasmane, ali može samo naknadno da utvrdi njihove obaveze i odgovornosti zato što za poslovanje banaka odgovaraju njihove uprave i menadžmenti.
“Istragom u Balkan investment banci biće utvrđeno ko je zapravo napravio koju grešku i gdje su otišla ta sredstva”, navela je Injac.
Komentarišući zahtjev kluba poslanika SDS-a za njenu i smjenu rukovodstva Agencije za bankarstvo Republike Srpske zbog slučaja Balkan investment banke, Injac tvrdi da je rukovodstvo Agencije dobro radilo.
“Što se tiče moje lične odgovornosti, ja se i ne otimam za ovaj posao. Pitanje moje ostavke nije problem, ali kada to zatraži skupštinska većina koja me je postavila na ovu poziciju”, poručila je Injac. (Srna)
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ove razne Šljivarke se ne otimaju za svoj posao.Molio ih Dodik da tu zasjedu po 2,3 mandata jer su stručne ko S,Kan za sobarice..I Slobodna Republika je slobodna i nikome ne služi ,služi kobiva baš narodu.Smješno.Kao što je smješan i raskid ove dvije velike partije.Kako bolan da raščistite sa SDS kad u ovim agencijama sjede sve njihovi kadrovi.Kupili sebi mjesta odavno.Kako objašnjavate prebjeg PDP dugogodišnjih članova u vaše redove samo da bi sačuvali poziciji.Nema loših ,svi ste naši još od 1991.
i opet nisu razmatrali zakonitost rada banaka…
PIH