TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija i jutros pale, treći dan zaredom, jer se ulagači plaše ranijeg smanjenja podsticajnih monetarnih mjera u SAD-u nego što se mislilo, a na tržišta su negativno uticali i slabi ekonomski podaci iz Kine.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 1,9 odsto, dok su u Hong Kongu, Singapuru, Australiji, Šangaju i Južnoj Koreji cijene akcija pale između 0,4 i 1,2 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na gubitku 1,3 odsto, zaronivši na najniži nivo od prošle sedmice.
Azijske ulagače obeshrabrio je jučerašnji pad cijena akcija na Wall Streetu treći dan zaredom jer dijelovi zapisnika s posljednje sjednice čelnika američke centralne banke pokazuju da bi Fed mogao smanjiti podsticajne monetarne mjere u idućih nekoliko mjeseci, prije nego što se očekivalo.
Loše su na tržište uticali i podaci iz Kine, koji ukazuju na usporavanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije.
Prema izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti skliznuo je u novembru s 50,9 na 50,4 boda. Još je više zabrinuo oštar pad indeksa novih izvoznih narudžbi, što pokazuje da slabi inostrana potražnja.
„Rast kineske ekonomije ponešto je oslabio u novembru“, kaže Hongbin Qu, direktor u HSBC banci.
Negativnom trendu jutros se othrvao jedino japanski Nikkei indeks, koji je uzletio nakon najave jednog tamošnjeg penzijskog fonda da će investirati više od 2.000 milijardi dolara u riskantnije investicije.
Podsticajno je na Tokijsku berzu uticalo i slabljenje jena jer na taj način raste konkurentnost japanskih proizvoda na svjetskom tržištu.
Na valutnim je tržištima, naime, kurs dolara jutros dostigao 100,70 jena, dok se juče u ovo doba kretao oko 100 jena.
Američka je valuta ojačala i prema evropskoj, pa je cijena evra pala s jučerašnjih 1,3550 na 1,3430 dolara.
Evro je oslabio i prema ‘japancu’, pa mu je kurs jutros skliznuo na 135,20 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 135,50 jena. Hina