BANJALUKA, Društvo za upravljanje investicionim fondovima “Bors invest”, čiji je osnivač Boračka organizacija RS, ozbiljno razmatra preseljenje sjedišta Fonda iz Banjaluke u Brčko distrikt, ogorčeni Prijedlogom izmjena Zakona o investicionim fondovima u RS, saznaju “Nezavisne”.
Dražan Perendija, direktor društva “Bors invest”, izjavio je da Ministarstvo finansija i Vlada RS nisu uvažili njihov suštinski zahtjev za ukidanje zabrane prava glasa za povezana pravna lica.
On, naime, ukazuje da je “Bors invest” “specifično društvo”, čiji je osnivač Boračka organizacija RS, koja u “Bors fondu” ima 8,1 odsto.
“Boračka organizacija na Skupštini ‘Bors fonda’, po ovom zakonu, neće imati prava da zaštiti svoje akcije. Na udaru zakona će, takođe, biti i svi funkcioneri Boračke organizacije, kao povezana lica koja su punomoćnici akcija. Ukoliko ovaj zakon zaživi, mi ćemo vrlo brzo izgubiti ‘Bors fond’ u borbi sa slovenačkim investitorima”, upozorio je Perendija.
On je potvrdio da “Bors invest”, ali i druga društva za upravljanje iz RS, razmatra preseljenje u Brčko distrikt kako bi izbjegao “mač” novog zakona.
“Da, to je jedna od opcija”, kazao je Perendija navodeći da bi u Brčkom imali daleko povoljnija zakonska rješenja, kako za Fond, tako i za društvo “Bors invest”.
Vlada RS je nedavno usvojila Prijedlog izmjena Zakona o investicionim fondovima, kojim je, za razliku od nacrta, propisala izuzetak ograničenja ulaganja imovine investicionih fondova u povezana lica u slučaju ulaganja u strateška preduzeća.
U Ministarstvu finansija RS ističu da fondovi na ovaj način neće biti u obavezi smanjivati svoju izloženost prema preduzećima iz sistema “Elektroprivrede RS” (ERS), a time ni povećavati rizik pada vrijednosti ovih hartija na tržištu, usljed njihove velike ponude.
Time je uvažena zamjerka društava za upravljanje koja su tokom javne rasprave upozoravala da bi primjenom prvobitnih zakonskih rješenja došlo do prinudne rasprodaje akcija fondova u ERS.
U resornom ministarstvu kao razlog za donošenje zakona navode da značajan broj društava za upravljanje duži niz godina na tržištu kapitala nije trgovao hartijama od vrijednosti, odnosno vršio osnovnu funkciju upravljanja imovinom fonda u interesu njenih akcionara.
“Sasvim je izvjesno da bi dosadašnji način poslovanja većine društava za upravljanje doveo do likvidacije fondova kojima takva društva upravljaju, a kao rezultat rasprodaje portfelja za potrebe namirenja troškova upravljanja”, navodi se u obrazloženju zakona, koji do kraja godine treba da se nađe na sjednici Narodne skupštine RS.
U prilog tom trendu navode da je neto vrijednost imovine svih PIF-ova sa 1,15 milijardi KM iz 2003. godine pala na 339 miliona u 2012. Za to vrijeme društava su po osnovu naknade za upravljanje na teret imovine fondova obračunala 104 miliona KM.
U društvima za upravljanje, pak, tvrde da je na pad imovine fondova uglavnom uticala “nerealno visoko iskazana vrijednost preduzeća na početku privatizacije” i svjetska finansijska i ekonomska kriza koja se negativno odrazila na tržište kapitala u regionu, pa tako i u RS.
Ocjenjuju da planirana prinudna transformacija zatvorenih u otvorene fondove predstavlja nepotrebnu avanturu s nesagledivim posljedicama po tržište kapitala, navodeći negativno iskustvo u Crnoj Gori, koja bilježi sunovrat berzanskog tržišta, koja je u gubitak bacila i nadležne institucije. Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A sta mislite da se preselite na Tunjice?
Ja, koja je ovo lakrdija!! Da li je ovo MULJANJE ozakonjavanja KRIMINALA???? Ko je dozvolio da akcije tog Fonda padnu na vrijednost koju imaju. Ja se mojih odričem, jer ne mogu ove bljuvotine samozvanih predstavnika BORS-a da slušam. Siguran sam da bar 50% nemate legititimiteta da postojite, jer mi je poznato, kako rade opštinske organizacije (taj procenat sam naveo, da uopšte nije poštovan Zakon o udruženjima građana i fondacija). Tamo sjede po jedno,dvoje i sva je forma zadovoljena. Izglasali ste sramni Zakon o pravima boraca, gdje ste diskriminisali borce, jedne na mjesečne, jedne na godišnji borački dodatak. Kakve veze ima penzija, njen limit, kakve veze ima godina i mnogo toga sa MOJIM učešćem u ratu?????????????? Pametnije bi bilo da ukinete didatak, a da usmjerite sredstva za odbranu i sve što se preduzima prema BORCIMA VRS, koji su stvarali ovu RS, a danas ih hapse kao životinje, samo zadnji primjer DEVET BORACA….VJERUJEM DA JE VIŠE OD POLOVINE PO NAREDBAMA SRPSKIH TUŽILACA I SUDIJA. BITNA JE PLATA, NIKOME NE ODGOVARA I POJEDINAC JE BOG.
Pusti Perendija Fondove, organiuj boračku populaciju od ove harange na srpske borce. dolazi vrijeme, da onaj ko je samo vodio se na spisku VRS će biti uhapšen, sam se pitam i za sebe.Navodim ti primjer jedne opštinske boračje organizacije, gdje je održana prije 4 godine neka izborna skupština, prisutnih nekih 20 ljudi, upozoravao sam da se podnese prvo izvještaj o radu za prethodni period, da se onda pristupi izboru nekih tijela, ništa urađeno nije, to je ušlo u zapisnik, a od tada nikada nije sazvana skupština opštinske BO, a predstavnici te naše skupštine redovno prisustvuju skupštinama BORS-a, da ne govorim dalje gubim strpljenje nama nema spasa od ove nesreće srpskog naroda.
Da se promijeni Zakon i u Brcko distriktu, oni bi hladno presli u Federaciju BIH i od tamo branili interese srpskog naroda. Ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
vide šansu u trećem entitetu.