SARAJEVO, Javni konkurs za angažman advokatske kuće koja bi za Federalnu televiziju (FTV) u sudskim procesima pokušala da naplati barem dio od 67,5 miliona KM duga od RTV takse propao je, jer se niko nije javio.
Iz Službe za odnose s javnošću FTV-a potvrdili su da će raspisati novi tender, međutim nema garancije da će biti uspješan.
“Ako opet ne bude zainteresiranih, Radio-televizija Federacije BiH razmotrit će dalju situaciju”, navode iz FTV-a, potvrdivši da zbog svega može biti ugroženo i poslovanje ovog javnog emitera.
FTV je u prethodnom periodu nadležnim sudovima u FBiH i Brčko distriktu podnio oko 673.000 tužbi protiv fizičkih i pravnih lica, ali je do sada uspjela da naplati svega 7,5 odsto.
“Na nivou FBiH je oko 108.000 predmeta iz 2003. godine, koji do danas nisu riješeni. Dosadašnji troškovi po pitanju prinudne naplate iznose oko 4,5 miliona KM, a povrat od uloženog je zanemariv”, navode iz FTV-a.
Iako je konkurs poništen prije više od 30 dana, “Nezavisne” saznaju da Upravni odbor FTV-a, kao glavni rukovodeći organ, uopšte nije bio upoznat s tim.
Goran Samardžić, predsjedavajući Upravnog odbora (UO) FTV-a, ističe da se u praksi pokazalo da je “pita skuplja od tepsije“, ali da se moraju držati zakona bez obzira imaju li koristi od ovakve vrste naplate.
“Legalistička smo kuća i zaista je nekad skuplji put do prekršioca i ignoranta plaćanja takse od same cijene duga za taksu, a takvih ima na hiljade i oni nam prave veliku štetu”, rekao je Samardžić.
Kazao je da je ogromna borba sva tri javna emitera u BiH da naplate ovu taksu.
“Činimo sve da probudimo svijest ljudi o tome da im je to zakonska obaveza”, zaključuje Samardžić.
Iz Službe za odnose s javnošću FTV-a kažu da su se u više navrata bezuspješno obraćali zakonodavcu i osnivaču sa zahtjevom za izmjene Zakona o izvršnom postupku, kako bi se rok zastare potraživanja produžio sa jedne na tri godine.
“Angažovanje advokatskih kancelarija za prinudnu naplatu RTV takse pokušaj je da se prevaziđe ovaj problem i oni će pristupiti prinudnoj naplati takse koja nije zastarjela prema Zakonu o obligacionim odnosima”, naglasili su iz FTV-a. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Što se FTV ne ugleda, kako to radi po ”zakonu RTRS” to rade porodične firme u okviru RTRS-a, preko sudova ”zakonito-nezakonito” sve je po Zakonu. Naplate koga mogu, nikoga i ne pitaju, ne šalju rješenja od Suda izvršeniku, već direktno Fondu PIO, preduzećima, Poreskoj upravi, uličnim dostavljačima, sve funkcioniše kao po loju, a da ne govorim protiv zakonitim rješenjima koja nisu u skladu sa Zakonom o izvršnom postupku RS….do donošenja Zakona o dopuni Zakona o izvršnom postupku od 09.04.2010. godine, od kada je izvod iz poslovnih knjiga RTRS, mogao da bude vjerodostojna isprava u skladu sa članom 29. ZIP-a, a ko te pita za Zakon građane, kada je ovdje RTRS ”kadija i sudija” iznad ddržavd i Zakona, sa porodičnom firmama-utjerivačima dugova u okviru naplate RTV takse, a Zakon je nakaradan, jer je taksa na posjedovanje TV ili radio aparata, a ne na prijem RTV programa, i obaveze RTRS da obezbjedi prijemni signal obvezniku RTV takse.