BIJELJINA, Iz BiH je 2013. godine izvezeno voće rekordne vrijednosti od 52 miliona KM, što je za oko 20 miliona maraka više nego prethodnih godina, dok je vrijednost izvezenog povrća bila oko 30 miliona KM, rekao je danas u Bijeljini Boris Tadić, predstavnik Švajcarskog programa za podsticaj izvoza voća i povrća u EU i Švajcarsku.
Tadić kaže da je ovaj program, zajedno sa Spoljnotrgovinskom komorom BiH, niz godina organizuje predavanja za firme – proizvođače voća i povrća. “Cilj nam je da se njihovi izvozni kapaciteti podignu, te da se konkurentska sposobnost ovih firmi podigne na najviši nivo”, rekao je on.
Tadić je, u okviru radionice “Farmerske organizacije, udruženje i zadruge”, rekao da je Semberija prepoznata kao veliko proizvodno područje, prije svega kao povrtarsko.
“Problem je, međutim, što ima malo firmi koje bi zajednički plasirale te proizvode na tržište EU. Pokušavamo ovim radionicama, savjetima i smjernicama učiniti sve kako bi se te firme što bolje uvezale i izvozile u EU”, naveo je Tadić.
Predavač na današnjoj radionici u Bijeljini Sabahudin Bajramović kaže da je usitnjenost domaćih proizvođača najveći problem i da im ne daje mogućnost izvoza na EU tržište.
“Veoma je važno za bolji izvoz voća i povrća u zemlje EU da se preduzeća udruže. Evidentno je kod nas da postoji prevelik broj individualnih farmera koji praktično ne mogu ništa sami napraviti kada je riječ o izvozu. Bez udruživanja u zadruge kad zajednički djeluju bolje, postižu povoljnije cijene i lakše dolaze do moderne tehnologije, ne mogu ostvariti gotovo ništa”, rekao je Bajramović.
On je ponovio da u BiH usitnjenost farmera predstavlja veliki problem, te da farmeri posjeduju prosječna gazdinstva od svega dva hektara, sa čime, kako napominje, ne mogu ništa napraviti.
“Jedino uvezivanjem u zadruge imaju mogućnost da ostvare sredstva iz IPA fondova, gdje mogu učestvovati samo oni koji su uključeni u PDV sistem. Individualni proizvođači nisu u tom sistemu, a zadruge će zato biti prilika da dođu do novca iz ovih fondova”, rekao je Bajramović i dodao da je udruživanje gazdistava za susjednu Hrvatsku i sve zemlje koje su postale članice EU značilo mnogo u restrukturisanju poljoprivrede.
On ističe da farmeri u BiH trenutno nisu u potpunosti spremni da poštuju sve smjernice koje nalaže EU, a BiH je u fazi izrade studije u okviru USAID projekta za cijeli region.
“Anketirali smo poljoprivredne proizvođače, što je pokazalo da imamo mali broj proizvođača sa neophodnim standardima, da tržište kojem su oni okrenuti još nije zahtjevno kao EU – uglavnom je to domaće tržište i donekle regionalno, ali ući u EU bez tih standarda nemoguće je”, naglasio je Bajramović.
On smatra da je najvažnije dati poljoprivrednim proizvođačima smjernice, pokazati važnost udruživanja i način na koji osnovati farmu, kao i da poljoprivredni proizvođači shvate šta je razlika između kooperanata i zadrugara.
Radionicu, na kojoj su učestvovali poljoprivredni proizvođači semberske regije, organizovali su Područna privredna komora Bijeljina, Spoljnotrgovinska komora BiH i Švajcarski program podsticanja uvoza u EU i Švajcarsku. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Posto nisam znao za ovaj seminar sto je organizovan u podrucnij Privrednij Komori Bijeljina na temu podsticaj izvoza u EU Svajcarsku ,molim vas ako imate kontakt telefon od g-dina Borisa Tadica predstavnika Svajcarskog programa za podsticaj ?Hvala unapret milangtvi@gmail.com