BANJALUKA, Savjet ministara BiH nije usvojio odluku koja bi privrednicima iz BiH, posebno u tekstilnoj, obućarskoj i elektroindustriji, omogućila povoljniju nabavku repromaterijala i u 2015. godini, što će nanijeti višemilionske gubitke domaćoj privredi.
Naime, Odluka o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa kod uvoza robe koja se koristi kao repromaterijal na snazi je do 31. decembra ove godine i omogućava da carine prilikom uvoza budu i do pet puta jeftinije, te se donosi na šest mjeseci. Međutim, neprodužavanje važenja smanjenih carinskih tarifa znači da će one biti vraćene na prethodni nivo.
Iz tog razloga, mnogi privrednici u BiH s pravom strahuju da će pretrpjeti ogromne gubitke, ali i da će morati smanjiti broj zaposlenih.
Boris Tučić, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je da je prijedlog odluke izrađen, te da su pribavljena pozitivna mišljenja svih nadležnih institucija u skladu sa zakonom i upućena Savjetu ministara BiH na razmatranje i usvajanje.
“Nažalost, u Savjetu ministara BiH nije dobijena neophodna podrška za njeno usvajanje i to od strane onih od kojih najčešće možete čuti kako su zabrinuti za ekonomsko stanje u BiH. Mislim da i oni sami nisu svjesni šta su na ovakav način učinili”, kazao je Tučić.
On je podsjetio da se radi o aktu kojim se u najneposrednijem smislu podržavaju privredni subjekti u kojima je zaposleno gotovo 30.000 radnika i od kojih je najveći dio izvozno orijentisan. Pored toga, Tučić je dodao da se radi o aktu koji je naišao na ogromno odobravanje od strane privrednih subjekata i komora u BiH, jer se na ovakav način omogućava beneficirana nabavka repromaterijala kojeg uopšte nema ili ga nema u dovoljnim količinama u BiH.
“Bojim se da će ovakvim postupkom pojedinaca u Savjetu ministara BiH mnoga radna mjesta biti dovedena u pitanje”, poručio je Tučić.
Prema njegovim riječima, za proteklih godinu dana od kada je ministar različiti kvalitetni prijedlozi su obarani na sjednicama Savjeta ministara. “Izvršioci radova su nebitni i oni se mijenjaju, to vjerovatno zavisi od njihovog unutarstranačkog dogovora. Kada je riječ o ovoj konkretnoj odluci, ministri SDP-a bili su protiv nje, odnosno, ministar odbrane je, kao ključni ministar iz reda bošnjačkog naroda na sjednici, glasao protiv, zbog čega nije bio ispunjen nacionalni kriterijum prilikom glasanja”, rekao je Tučić. On kaže da je njegov zaključak da se radi o stranačkoj instrukciji, a “za motive treba pitati one koji su glasali protiv”.
Prema njegovim riječima, razloge treba tražiti u političkom kontekstu, ali da jedini tačan odgovor mogu ponuditi oni koji su glasali protiv.
“Mislim da svi oni koji su protiv ovakvih rješenja, bez obzira na stranačku ili nacionalnu pripadnost, moraju ponijeti odgovornost za svoje postupke”, zaključio je Tučić.
Zekerijah Osmić, ministar odbrane BiH, koji nije dao svoj glas za ovu odluku, rekao je da je razlog za to proceduralne prirode, jer je ta tačka na dnevni red uvrštena kao dopunska. On je kazao da u principu nema ništa protiv produženja ove odluke, ali da je prvo moraju izanalizirati u stranci. Prema njegovim riječima, ova odluka može biti produžena u narednim danima i na telefonskoj sjednici.
Marinko Umičević, tehnički direktor Fabrike obuće “Bema”, rekao je da je šokiran saznanjem da Savjet ministara nije usvojio ovu odluku.
“To je neviđen skandal, nepravda i veliki problem koji će donijeti ogromne posljedice privredi RS i BiH. Zatečen sam totalno, a već sam obavijestio partnere da je ta odluka produžena”, kazao je Umičević i dodao da se u ovoj državi izgleda ne zna ni ko pije ni ko plaća.
Kako je kazao, neprodužavanje ove odluke može nanijeti ogromu štetu Fabrici obuće “Bema”, jer će izgubiti dva kupca i neće moći pokrenuti domaću proizvodnju. On je istako da je neusvajanje ove odluke očigledno u interesu lobista, te namjerno urađeno, i dodao da “Bema” ne može raditi sa carinama koje su pet puta veće nego u Evropi, jer onda nisu konkurentni.
“Ta odluka je na snazi do 31. decembra, donesena je u junu, u septembru je stupila na snagu i traje do Nove godine i to govori u kakvoj državi živimo, jer je bilo moguće koristiti samo tri mjeseca”, kazao je on.
Komentarišući neusvajanje ove odluke, Predrag Zgonajnin, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, rekao je da izgleda mnogi u ovoj državi nisu svjesni koliku štetu prave svojim odlukama.
“Ne znam kako neko može raditi protiv vlastite zemlje i privrede, od koje živi i dobija platu”, rekao je Zgonjanin. On je dodao da će neprodužavanje ove odluke poskupjeti repromaterijal za uvoz, poskupjeće proizvod na izvoznoj strani i onda ćemo dobiti smanjenje privrede “i to je ono što treba Evropi, da ništa nemamo i da sve uvezemo”.
Špirić razočaran
Nikola Špirić, predsjedavajući UO UIO i ministar finansija i trezora BiH, rekao je da je neshvatljivo da na sjednici Savjeta ministara nije usvojena ova odluka, čime se nanosi velika šteta domaćim proizvođačima. Podsjetio je da je UO UIO dao saglasnost na ove odluke kako bi doprinijeli da se poveća konkurentnost domaćih preduzeća. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.