TREBINJE, Raskid privatizacionog ugovora između Vlade RS i većinskog vlasnika “Svislajon industrije alata Trebinje” (SL IAT) bio bi poguban za oko 1.000 zaposlenih radnika koji bi ostali na ulicama, smatra predsjednik Sindikata metalaca i rudara u ovoj firmi Boško Pikula.
Pikula je rekao Srni da ova firma ima perspektivu i da trenutno ima posla, te da se izvozi i na strana tržišta, pa neće dozvoliti da dođe do bezizlazne situacije za zaposlene.
Nakon što Vlada RS i Savjet za privatizaciju nisu prihvatili uslovljavanje većinskog vlasnika SL IAT Rodoljuba Draškovića da dug od 14 miliona KM bude pretvoren u akcije, Drašković je najavio raskid privatizacionog ugovora.
U telefonskoj izjavi Srni Drašković je rekao da insistira da se raskine ugovor o privatizaciji IAT, koji je potpisan prije skoro pet godina, jer “nema poslovni ambijent”.
“Ne želim nikakva prepucavanja sa Vladom RS”, rekao je Drašković podsjećajući da je u IAT uložio 24 miliona KM i da prvi put ove godine, nakon više od dvadeset godina, treba da posluje pozitivno.
On je najavio da će razvijati konditorsku industriju u Trebinju u koju je, kako kaže, do sada uložio 35 miliona KM, te napomenuo da je kupio i nove mašine vrijednosti od oko 14.000 KM.
“Želim da Svislajon `Takovo` bude najuspješnije preduzeće i van granica BiH, gdje će se zapošljavati i nova radna snaga”, rekao je Drašković.
Predstavnici Investiciono-razvojne banke (IRB) juče i danas su u SL IAT kontrolisali provođenje ugovora o privatizaciji ovog preduzeća, a rezulatiti kontrole sljedeće sedmice biće predstavljeni Vladi RS i Savjetu za privatizaciju RS.
Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić je početkom oktobra rekao da za Vladu RS i Savjet za privatizaciju nije prihvatljivo uslovljavanje kupca IAT, te da će konačnu odluku donijeti nakon što predstavnici IRB-a obave kontrolu obaveza iz ugovora o privatizaciji, pri čemu se, kako je tada rekao, ne isključuje ni mogućnost raskida privatizacionog ugovora.
Premijer je istakao da je Vlada RS u nekoliko navrata izlazila u susret kupcu i davala mu povoljnije uslove kako bi održao proizvodnju i zadržao broj zaposlenih, ali da su od njega stalno stizali novi zahtjevi.