BEOGRAD, Narodna banka Srbije (NBS) je danas preporučila poslovnim bankama da preispitaju i promjene opšte uslove poslovanja, da bi otklonili starosnu diskriminaciju.
Na današnjem sastanku u NBS sa predstavnicima banaka je ukazano da je praksa pojedinih banaka da neke bankarske usluge nisu dostupne starijim građanima, suprotna Zakonu o zabrani diskriminacije i Zakonu o zaštiti korisnika finansijskih usluga.
NBS je saopštila da je preporučila poslovnim bankama da preispitaju i promjene svoje odredbe o tome, uz uvažavanje odgovarajuće procjene rizika, kao i da razmotre i mogućnost uvođenja novih proizvoda, uključujući i proizvode dugoročnijeg karaktera.
Preporuke centralne banke, kako je istaknuto u saopštenju, “naišle su na pozitivnu reakciju prisutnih predstavnika banaka”.
NBS je danas saopštila i da je preporučila poslovnim bankama da kamate na deviznu štednju koje budu odobravale povodom Svjetskog dana štednje, 31. oktobra, do kraja godine ne odstupaju značajnije od prosječnih kamata na te depozite.
Predstavnici NBS-a su na sastanku ukazali bankarima da bi kamata na štedne uloge veće od prosječnih – kojima banke u Nedjelji štednje privlače štediše, doprinijele i većim kamatama na kredite i rastu rizika u bankarskom sektoru.
“Ne zanemarujući značaj slobodnog tržišta i konkurencije, transparentnog poslovanja, kao i autonomije poslovnih bankarskih strategija, Narodna banka je preporučila bankama da izbjegnu neodržive oscilacije kamatnih stopa, koje potencijalno kreiraju skupe izvore finansiranja u bankarskom sistemu i likvidnosne debalanse”, ističe se u saopštenju NBS.
Centralna banka očekuje da njena preporuka utiče na “postizanje održivog nivoa kamatnih stopa, koji će doprinijeti i smanjenju cijene usluga bankarskog sektora, uključujući i kamate na kredite”.
Bankama je preporučeno i da pojačaju aktivnosti na prikupljanju dinarske štednje što bi, kako je navela NBS, doprinijelo većoj stabilnosti bankarskog sektora.
Banke u Srbiji su u Nedjelji štednje proteklih godina nudile kamate na štedne uloge znatno veće nego u regionu, koje su se kretale i do 16 odsto na dinarske uloge i do devet odsto na devizne uloge. Emg.rs, Beta