BANJALUKA, Stopa softverske piraterije u BiH za prošlu godinu iznosila je 66 odsto, što je na istom nivou kao godinu dana ranije, pokazuju podaci istraživanja u BiH.
Pored toga, ova istraživanja pokazuju i da se stopa piratstva u zemljama regiona kreće između 47, koliko je u Sloveniji, i 79 odsto u Crnoj Gori.
Stručnjaci upozoravaju da ovolika stopa piratstva izaziva veliki udar na ekonomiju svake zemlje, tako i RS, što smanjuje njenu konkurentnost na tržištu.
Naime, do prošle godine oblast zaštite intelektualnog vlasništva nije bila uređena, ali je to učinjeno donošenjem seta zakona na nivou BiH, među kojima su Zakon o autorskim i srodnim pravima, Zakon o patentima, Zakon o žigovima, Zakon o industrijskom dizajnu, te o geografskom porijeklu.
Vodeći se podacima o stopi piratstva, Inspektorat RS juče je započeo jednomjesečnu kampanju pod nazivom “Stop krađi intelektualnog vlasništva”, koja ima cilj da informiše građane o važnosti zaštite prava intelektualnog vlasništva i sankcijama s kojima se mogu susresti.
Živan Delić, vršilac dužnosti direktora Inspektorata RS, rekao je da će Inspektorat RS podržati aktivnosti na zaustavljanju krađe intelektualnog vlasništva.
“Ovo pitanje je veliki problem i u Evropi i u našem okruženju i predstavlja tešku i sporu borbu. U okruženju se krađa intelektualne svojine godišnje smanji za dva do tri odsto i to se smatra uspjehom”, kazao je Delić i dodao da je pitanje zaštite intelektualne svojine jedna od obaveza koje je BiH usvojila potpisujući Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s EU.
Borka Surtov, glavni republički tržišni inspektor RS, rekla je da će kontrole u ovoj oblasti u prvi mah imati korektivan karakter, pa neće odmah biti primjenjivane represivne mjere, nego će biti data upozorenja za otklanjanje uočenih nepravilnosti sa datim primjerenim rokovima.
“Ako se odluka, odnosno inspekcijsko rješenje ne ispoštuje, onda se izriču kaznene mjere. Predviđene su kazne od 1.000 KM do 200.000 KM, a može se izreći i zabrana rada od 30 do 90 dana, dok sud može izreći i kaznu zatvora”, navela je Surtovova.
Ona je dodala da je potrebno upoznati privredne subjekte da su obavezni da koriste legalne softvere, da industrijski dizajn ne smije biti nelegalan i sve ostalo što spada pod zaštitu intelektualnog vlasništva.
Kako je kazao Krsto Grujić, rukovodilac Sektora za informacione tehnologije u Generalnom sekretarijatu Vlade RS, kampanju je podržala Vlada, navodeći da u svijetu godišnji gubici, samo zbog softverske piraterije, iznose oko 59 milijardi dolara.
“Sve svjetske studije govore da ovolika stopa piratstva izaziva veliki udar na ekonomiju svake zemlje, tako i RS, i da to smanjuje njenu konkurentnost na tržištu”, rekao je Grujić i dodao da svjetske studije pokazuju da kada bi u RS stopa piratstva bila smanjena za 10 odsto, to bi značilo prihod od sedam miliona dolara za RS.
Samo s licencom
U Inspektoratu RS su kazali da je softverska piraterija svako neovlašteno kopiranje ili distribucija računarskog programa, te da se prilikom kupovine računarskog programa kupuje i dozvola za korištenje, odnosno licenca.
“Na licenci je navedeno koliko puta možete instalirati program, a postupanje suprotno tome nije dopušteno”, rekli su u Inspektoratu RS i dodali da se po zakonu ne smije napraviti fizička kopija računarskog programa, niti kopija na računaru ili sa Interneta, te da se ista ne može distribuisati. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Šta ćemo sa piratima koji negdje sa Kariba uništiše svu privredu Republike Srpske.