BANJALUKA, Tihomir Dakić, koordinator programa “Transport” nevladine organizacije Centar za životnu sredinu, upozorava da Banjaluka i Podgorica imaju veću cijenu autobuske karte u javnom prevozu od cijene jednog sata parkiranja, te da je cijena karte u javnom prevozu u Banjaluci najskuplja u regionu.
“Prema analizi i poređenju cijena karata u javnom prevozu, te cijene parkinga i neto plate u Banjaluci i gradovima u regionu, cijena autobuskih karata u Banjaluci je najskuplja u regionu ili, ako je lakše shvatiti, visina ličnog dohotka je u odnosu na cijenu autobusne karte mala”, naglašava Dakić za Srnu.
Dakić je napravio analizu i poređenje cijena karata jedne vožnje javnog gradskog prevoza, cijenu jednog sata parkiranja u prvoj gradskoj zoni, te prosječne neto plate u Banjaluci i gradovima u regionu.
Prema njegovim navodima, cijena autobuske karte u Banjaluci i Sarajevu iznosi 0,82 evra, u Ljubljani i Podgorici 0,80 evra, u Zagrebu 1,07 evra, u Beogradu 0,49 evra, u Skoplju 0,40 evra, Novom Sadu 0,39 evra i Tirani 0,30 evra.
Dakić kaže da cijena parkiranja u trajanju od jednog sata u prvoj gradskoj zoni u Banjaluci iznosi 0,51 evra, u Podgorici 0,60 evra, u Ljubljani 1,20 evra, Zagrebu 1,33 evra, Sarajevu 1,02 evra, Novom Sadu 0,44 evra, Beogradu 0,59 evra, Skoplju 0,90 evra i Tirani 0,70 evra.
On ocjenjuje da ovakav odnos cijena parkiranja i autobuskih karata jasno demotiviše sve one koji bi možda i koristili javni prevoz, ali ga ne koriste isključivo zbog neisplativosti.
“Kad uporedimo cijenu autobuske karte u javnom prevozu i cijenu parkiranja u trajanju od jednog sata u prvoj gradskoj zoni Banjaluke i gradovima u regionu možemo vidjeti koliko Banjaluka podstiče korištenje javnog prevoza, odnosno kako podstiče korištenje automobila kao prevoznog sredstva”, naglašava Dakić.
On ističe da je poređenje zanimljivo i sa aspekta zaštite životne sredine, jer se Banjaluka kao članica Evrositis grupe gradova i potpisnica Povelje gradonačelnika obavezala da će emisiju štetnih gasova umanjiti za 20 odsto do 2020. godine.
Govoreći o efikasnosti javnog transporta u Banjaluci, Dakić kaže da on svakodnevno biva blokiran u saobraćaju, te da je veoma upitna ispravnost autobusa koji saobraćaju.
“Postavlja se pitanje šta je to što građani Banjaluke dobijaju za cijenu karte? Tačnost, redovnost, komfornost, efikasnost, te ostale parametre? Ostaviću da procijene građani”, izričit je Dakić.
Prema njegovim riječima, cijena autobuske karte u Banjaluci manja je samo od cijene karte u Zagrebu, iako u Zagrebu postoje tri vrste javnog transporta – tramvaj, trolejbus i autobus, a prosječni neto lični dohodak u Hrvatskoj duplo je veći nego u Republici Srpskoj.
Dakić ističe da se sa prosječnom platom u Banjaluci od 415,68 evra može kupiti 507 karata u javnom gradskom prevozu ili kupiti karte za 814 sati parkiranja u prvoj zoni.
Prema analizi koju je sačinio Dakić, u Novom Sadu, gdje prosječna neto plata iznosi 508 evra, mogu se kupiti 1 302 karte za javni gradski prevoz ili karte za 1 155 sati parkiranja u prvoj zoni, dok se u Ljubljani sa neto prosječnom platom od 970 evra može kupiti 1 214 karata za javni prevoz ili karata za 808 sati parkiranja u prvoj zoni.
U Podgorici za neto platu od 480 evra građani mogu da kupe 600 karata u javnom gradsku prevozu ili karte za 800 sati parkiranja u prvoj zoni, u Beogradu za neto platu od 401,25 evra može se kupiti 818 karata u javnom gradskom prevozu ili karte za 680 sati parkiranja u prvoj zoni.
Građani u Zagrebu sa prosječnom neto platom od 830 evra mogu kupiti 776 karata u javnom gradskom prevozu ili kupiti karte za 624 sata parkiranja u prvoj zoni, dok građani u Sarajevu za prosječnu neto platu od 416,02 evra mogu da kupe 507 karata u javnom gradskom prevozu ili karte za 408 sati parkiranja u prvoj zoni.
Sa prosječnom neto platom od 338 evra građani u Skoplju mogu da kupe 845 karata u javnom gradskom prevozu ili karte za 376 sati parkiranja u prvoj zoni, dok građani u Tirani sa prosječnom neto platom od 200 evra mogu kupiti 667 karata u javnom gradskom prevozu ili karte za 286 sati parkiranja u prvoj zoni.
On je istakao da javni prevoz koristi ona populacija koja nema automobil ili novaca da bi ga svakodnevno koristila, dodavši da je veoma malo privatnika i radnika u lokalnoj ili državnoj upravi koji se koriste javnim prevozom.
Dakić predlaže da se u Banjaluci poveća cijena parkinga onoliko koliko bi se subvencionisala cijena karata javnog gradskog prevoza, naglasivši da bi za svaku kupljenu kartu prevoznici dobili dio od cijene parkiranja.
“Na primjer, cijenu parkiranja dići na dvije KM u prvoj zoni parkiranja, od čega 0,60 KM treba da ide na subvencije karata građanima za javni gradski prevoz, čime bi cijena karata koju bi oni platili bila jednu KM. Od ostatka novca sakupljenih od parkiranja (a za 2010. sakupljeno je oko 2.800.000 KM) moglo bi se finanisirati uređenje pješakih i biciklističkih staza, te izgradnja javnih sportskih terena“, zaključuje Dakić. Srna