BANJALUKA, Stanovnici Srpske posljednjih 12 mjeseci svakodnevno su bili suočeni sa poskupljenjem osnovnih prehrambenih proizvoda, dok su manje novca izdvajali za rakiju, pantalone i kapute, te pranje automobila, pivo u restoranu i đačke ruksake.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječne potrošačke cijene u septembru ove godine u odnosu na isti period lani više su kod tjestenine, junetine sa kostima, teletine bez kostiju i piletine.
– Za kilogram mortadele stanovnici su u devetom mjesecu lani morali da izdvoje 11,65 KM, dok ih je u septembru ove godine mortadela koštala skoro 13 maraka. Jaja su poskupjela za sedam feninga i u septembru 2011. godine jaje je koštalo 0,27 maraka – navedeno je u podacima Zavoda.
Dodali su da je kilogram maslaca poskupio za skoro dvije marke, margarin za 0,50 KM, ulje za 0,60 KM, a za litar jestivog ulja u septembru ove godine trebalo je izdvojiti više od tri marke, a lani je bilo oko 60 feninga jeftinije.
– Za kilogram očišćenih oraha u septembru prošle godine trebalo je izdvojiti 14,71 KM, a u prethodnom mjesecu 20,77 KM. Takođe su rasle cijene skoro svih vrsta voća, pasulja, džema, meda, čokolade i kafe – pokazuju podaci Zavoda.
Sa druge strane, pojeftinjenje je primjetno kod rakije, jer je u septembru prošle godine za litar rakije bilo potrebno izdvojiti oko 22,50 KM, a ove godine 21,32 KM.
– Prosječna cijena muških pantalona u septembru 2010. je bila 71,44 KM, a ove godine oko 69 KM. Ženski kaputi pojeftinili su za oko 20 maraka – navedeno je u podacima Zavoda. Niže cijene primjetne su i kod muških kožnih cipela, te kod đonjenja ženskih cipela i kod sredstava za zaštitu i bojenje drveta.
Banjalučanka Milanka Popović kaže da pojeftinjuju samo oni proizvodi koji se ne koriste u svakodnevnoj upotrebi.
– Ne pamtim kada sam posljednji put ušla u prodavnicu i vidjela da je nešto od proizvoda pojeftinilo. Ovo je strašno, živimo na granici bijede i sa platom ne možemo da priuštimo ni polovinu potrebnih namirnica zbog stalnog poskupljenja – kazala je Popovićeva.
Penzioner iz Doboja Ilija Marić kaže da sa svojom penzijom jedva nabavi brašno i plati troškove stanovanja.
– Ne interesuje me nikakvo pojeftinjenje kaputa, pantalona i rakije, jer se bez toga može. Sramno je što nam svakodnevno trgovci formiraju više cijene hrane. Njihovom bezobrazluku treba stati ukraj – kaže Marić.
Sekretar Pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da su cijene najviše rasle od novembra prošle godine do maja ove godine.
– Više nema prostora za poskupljenje, jer bi formiranje viših cijena prehrambenih proizvoda dovelo do još većeg pada kupovne moći, jer su stanovnici već iz upotrebe izbacili sve što mogu – kazao je Petrović.
On je naglasio da je sramno da pojeftinjuju proizvodi koje stanovnici kupuju jednom ili dva puta godišnje, dok raste cijena onih proizvoda bez kojih je nezamisliv jedan obrok.
U Ministarstvu trgovine i turizma RS rekli su da se do sada nisu stvorili uslovi za određivanje fiksnih, najviših ili najnižih cijena za neke proizvode, ali da je i dalje na snazi Uredba o ograničavanju marži u prometu robe, kojom su ograničene marže na osnovne životne namirnice.
Taksi prevoz
Prema podacima Zavoda za statistiku RS taksi prevoz u Srpskoj u septembru ove godine u odnosu na isti period lani pojeftinio je za tri feninga i za kilometar pređenog puta bilo je potrebno izdvojiti 1,20 KM. Fotokopiranje je pojeftinilo za jedan fening. Glas Srpske