SARAJEVO, Specijalni predstavnik i šef Delegacije EU u BiH Peter Sorensen izjavio je danas da Republika Srpska (RS) ima svoju strategiju u energetskom sektoru, dok je Federacija BiH nema, uz ocjenu da su strategije bitne jer je energetika jedan od sektora koji utiče na povećanje prihoda, stope zaposlenosti i investicija.
“Kad je riječ o energetici, potreban je okvir za ovaj sektor, a to znači strategija razvoja energetike za cijelu BiH. Sada je to fragmentirano”, izjavio je Sorensen na konferenciji za novinare povodom prezentacije rezultata inicijative “Građani za Evropu” s ciljem jačanja dalje saradnje civilnog društva i donosilaca odluka u BiH u kontekstu EU integracija.
On je istakao da podrška poljoprivredi treba da bude slična praksama koje se koriste u EU, odnosno da postojeće mjere u BiH treba da budu usklađene sa politikom EU.
“Da bi obezbijedili finansijska sredstva EU mora postojati strategija ruralnog razvoja za cijelu BiH. Da bi bilo kakva finansijska sredstva koja se dobijaju od EU mogla da budu realizovana u budućnosti, moraju postojati obučene upravljačke strukture”, naveo je Sorensen.
On je ponovio da ostaje da se uradi mnogo stvari, a međunarodna zajednica je voljna da pomogne.
Prema Sorensenovim riječima, građani žele da vlasti posebnu pažnju posvete zapošljavanju.
“U oblasti radne snage i zapošljavanja postoji puno prostora za dalje djelovanje i reforme”, naglasio je Sorensen.
Ova tri sektora bila su i tema prezentacije kojom predstavnici inicijative “Građani za Evropu” žele da podsjete javnost i vlasti u BiH o mjerama za koje civilno društvo smatra da vlasti treba da preduzmu u kontekstu integracija BiH u EU.
Ambasador Švedske u BiH Bose Hedberg rekao je da, kad je riječ o evropskom putu BiH, postoji nekoliko komplikovanih stvari oko kojih se političari moraju da dogovore da bi stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.
“Ovaj projekat treba da poveća znanje javnosti da bi mogli biti uloženi dodatni napori na tom putu”, istakao je Hedberg.
Vođa inicijative “Građani za Evropu” Amra Selesković rekla je da ove godine organizacije civilnog društva nastavljaju da djeluju u sklopu inicijative kako bi obezbijedile posvećenost i javno opredjeljenje novoizabranih vladinih službenika za realizaciju preporuka i zahtjeva u tri oblasti – poljoprivreda i ruralni razvoj, energija i životna sredina, te rad i zapošljavanje.
“Povećan je interes službenika vlasti za stavove civilnog društva. Pred nama je dugotrajan proces nadgledanja onoga što su vlasti obećale da će da učine”, istakla je Seleskovićeva.
Inicijativa “Građani za Evropu” okuplja 33 organizacije civilnog društva koje ove godine predvodi Udruženje VESTA, pod pokroviteljstvom specijalnog predstavnika EU, uz podršku Švedske i SIDA, te u saradnji sa Direkcijom za evropske integracije BiH.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
RS nema strategiju, jer jos uvijek nije dosla na usvajanje NSRS…
Ima, ima, ako ne misliš da je skupštinska većina upitna 🙂