BANJALUKA Za podsticaj izvoza za 2011. godinu planirano je 12 miliona maraka, a za taj novac konkurisalo je čak 334 preduzeća iz Republike Srpske.
Interesantno je da se u raspodjeli tog novca ove godine prvi put primjenjuje model projektnog finansiranja preduzeća izvoznika. Očekuje se da će takav pristup dati dobre rezultate tek u narednom periodu.
Uskoro bi se trebalo znati i koja će preduzeća iz Republike Srpske dobiti novac za podsticaj izvoza za ovu godinu, a u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva saopštili su Srni da je ta procedura u završnoj fazi.
Osim toga, ove godine Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Srpske plasiralo je gotovo tri miliona maraka izvozno orijentisanim preduzećima kojima su ovogodišnje poplave pričinile značajnu štetu. Ipak, to je, čini se, tek kap vode u moru.
Jer, prema podacima tih preduzeća, ukupna šteta pričinjena poplavama procijenjena je na više od 18 miliona maraka. Ipak, taj novac u iznosu od 2.996.218,51 maraka, koji je na osnovu javnog poziva podijeljen na deset preduzeća koja su pretrpjela najveću štetu, sigurno će im dobro doći u ovoj opštoj nelikvidnosti privrede.
Inače, preduzećima koja proizvode za izvoz u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske već odavno poklanjaju posebnu pažnju. U tom ministarstvu kažu da su novčane podsticaje za izvoz počeli da dijele od 2006. godine.
Tako je u periodu od 2006. do 2010. godine samo za tu namjenu izdvojeno više od 35,3 miliona maraka. Za te četiri godine podsticaje za izvoz koristilo je 743 preduzeća. Na osnovu tih podataka očigledno je da se za zahtjevima za podsticaj izvoza svake godine javlja sve više preduzeća.
Nije to nikakvo čudo, jer je poznato da su upravo ta sredstva za mnoge firme jedina slamka spasa u sve težim uslovima privređivanja.
Ta slamka spasa prošle godine produžila je život mnogim preduzećima u Republici Srpskoj. Prema podacima Ministarstva industrije, energetike i rudarstva, lani je za podsticaj izvoza podijeljeno 15 miliona maraka na 240 preduzeća koja su proizvodila za izvoz.
Ta preduzeća zapošljavala su tada 21 291 radnika, a u 2009. godini ostvarila su izvoz proizvoda i usluga u vrijednosti većoj od 610,3 miliona maraka, što je bilo čak 36 odsto ukupnog izvoza Republike Srpske za tu godinu.
U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske analizirali su efekte podsticaja za izvoz dodijeljenih prošle godine i poredili ih sa rezultatima u poslovanju tih preduzeća u 2009. godini. Kažu da su ta preduzeća prošle godine, zahvaljujući podsticajima, povećala izvoz za 22 odsto u odnosu na 2009. godinu.
Prema toj analizi, u tim preduzećima povećan je i ukupan prihod, i to za 17 odsto. U tim firmama lani je povećan i broj novih radnika za 4,2 odsto.
Subvencije u mjesečnom iznosu od 50 maraka po zaposlenom radniku u tekstilnoj, kožarskoj i obućarskoj industriji imale su takođe pozitivan efekat u poslovanju tih preduzeća. Prema podacima Ministarstva industrije, energetike i rudarstva, u toku prethodne dvije godine 84 preduzeća iz te oblasti privređivanja dobila su 7,95 miliona maraka.
Taj novac, kažu u Ministarstvu, pomogao je da se makar za nijansu poboljša likvidnost tih firmi i da zadrže ili čak povećaju postojeći broj radnika. U uslovima velike svjetske ekonomske i finansijske krize to je svakako najveći uspjeh.
Činjenica je, međutim, da svi ti podsticaji nisu ni približno dovoljni za privredu Republike Srpske. Mnogo više bi im koristilo smanjenje poreza i doprinosa i druge mjere za rasterećenje preduzeća. Bez toga ovdašnje kompanije unaprijed gube trku sa konkurencijom.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Treba dati para izvoznicima. Pogotovo Ivanković Gostimiru. Njegov Euromotor je bio najveći povjerilac Jelšingrada u stečaju, Gostimir je veoma zaslužan za uništavanje banjalučkog Metala, Angrocentra iz Jezera, dobojske Niskogradnje …
Normalno je da tajkunska država nagrađuje tajkune.