BANJALUKA, Poreska uprava Republike Srpske je u fazi izrade fiskalnog registra nekretnina, a sve prijave trebalo bi da budu unesene do 31. oktobra, do kada je i zakonom predviđeno da ovaj registar u potpunosti bude sačinjen, izjavila je danas direktor Poreske uprave RS Zora Vidović.
“Prijava ima više od 2,5 miliona, ali ih ima veoma mnogo neispravnih što u velikoj mjeri usporava posao Poreske uprave. Međutim, mi ćemo taj posao završiti na vrijeme”, rekla je Vidovićeva novinarima u Banjaluci prije početka sjednice Predsjedništva Saveza opština i gradova RS na kojoj će biti razmatrana Informacija o primjeni Zakona o porezu na nepokretnosti.
Direktorka Poreske uprave RS istakla je da je drugi dio posla procjena nepokretnosti, te da je Uprava sada u fazi prikupljanja informacija od opština koja je tržišna cijena nepokretnosti u njihovim zonama.
Ona je dodala da su sve opštine dužne da do 31. decembra dostave stope po kojima će obračunavati porez na nepokretnosti, nakon čega će Poreska uprava utvrditi vrijednost imovine, a opštine znati koliko će dobiti poreza od nepokretnosti.
Vidovićeva je istakla da je obaveza Poreske uprave da do 31. marta 2012. godine svim poreskim obveznicima nepokretnosti dostavi račune, što će, kako ona kaže, sigurno biti ispoštovano.
Govoreći o formiranju stope po kojoj će se obračunavati porez na nepokretnosti, ona je rekla da to isključivo zavisi od opredijeljenosti opštine da li želi da više skupi novca od tih poreza ili da stvori povoljnije uslove za nove investitore “Moje lično mišljenje je da je bolje da postoje diferencirane stope kako bi se pomoglo industriji”, dodala je Vidovićeva.
Predsjednik Saveza opština i gradova RS i gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović podsjetio je da Zakon o porezu na nepokretnosti stupa na snagu 1. januara 2012. godine do kada su lokalne zajednice dužne da utvrde stope poreza na nekretnine. “Zakonom je regulisan raspon tih stopa između 0,05 i pet odsto i sada je ostavljena sloboda da svaka lokalna zajednica, prema svojim prilikama, odredi te stope”, rekao je Davidović.
On je istakao da postoje dva načina formiranja ovih stopa i to da se utvrdi jedinstvena stopa ali se, kako je rekao, postavlja pitanje kolika bi ona trebala da bude, ili da se utvrde diferencirane stope za određene nepokretnosti.
“Tražili smo od Poreske uprave RS da nam dostavi spisak nekretnina koje su prijavljene u Banjaluci, ali još nismo dobili taj podatak”, rekao je Davidović. On je istakao da u Banjaluci ima veoma mnogo nekretnina i da grad na osnovu njih može ubirati značajne prihode.
Davidović je rekao da će konačnu odluku o stopama, na osnovu kojih će se obračunavati porez na nepokretnosti, donijeti Skupština grada Banjaluka.
Načelnik opštine Šamac Savo Minić smatra da bi Poreska uprava RS trebalo da provjeri relevantnosti prijava na nepokretnosti koje su građani imali obavezu da dostave lokalnim zajednicama.
On je istakao da je, prema raspoloživim podacima, opština Šamac imala 17 540 hektara zemljišta, te da je nakon što su građani prijavili nekretnine, taj broj znatno manji.
Dnevnim redom današnje, tematske sjednice Predsjedništva Saveza opština i gradova RS predviđeno je razmatranje i Nacrta zakona o komunalnim djelatnostima, Nacrta zakona o izmjenama i dopunama zakona o lokalnoj samoupravi, Informacije o Zakonu o premjeru i kastru RS, te inicijative da opština Bijeljina dobije status grada.