ZVORNIK, Predsjednik Sindikata šumarstva, prerade drveta i papira Republike Srpske /RS/ Vlado Pavlović rekao je danas u Zvorniku da je ovaj granski sindikat i njegovo članstvo “ohrabreno saopštenjem Vlade RS i resornog ministarstva da je RS izašla iz recesije”, dodavši da će se “radnici u tom kontekstu i ponašati u narednom periodu” i tražiti povećanje plata.
Pavlović je rekao novinarima nakon sastanka sa predstavnicima sindikata zvorničko-srebreničke regije iz oblasti šumarstva da su radnici ove grane, posebno sa ove regije, nezadovoljni visinom plata, jer nisu u skladu sa potpisanom cijenom rada za Granski sindikat, odnosno za preduzeće “Šume RS”.
On je dodao da radnici znaju da je ovaj prostor bogat resursima bukovog drveta i da “nikada nije bio u recesiji”, što znači da su proizvodi od bukve dosta dobro prolazili na tržištu.
“Strpljenje radnika na ovom prostoru je pri kraju, pogotovo što znaju tu situaciju i neće dozvoliti bilo kakvo smanjivanje plata, nego tražiti njihovo povećanje u skladu sa planiranim i ostvarenim rezultatima rada”, naglasio je Pavlović.
Ističući da je standard radnika šumarstva prilično nizak, Pavlović je rekao da je u posljednje dvije godine prosjek njihovih plata pao za oko 150 do 200 KM u odnosu na republički prosjek, dok je u prethodnim godinama bio na prosjeku Republike.
Prema njegovim riječima, tome je doprinijela poslovna politika preduzeća, koja je proizašla iz mjera Vlade RS, da se pomogne drvoprerađivačkom sektoru.
“Ovim mjerama daju se drvni sortimenti na odgođeno plaćanje, što je dovelo do situacije da je dug drvoprerađivača oko 20 miliona KM ili pet bruto plata za oko 4 200 radnika šumarstva”, rekao je Pavlović.
Naglašavajući da radnici šumarstva ne bi imali ništa protiv da su drvni sortimenti, koji su dati drvoprerađivačima, poboljšali standard radnika u drvoprerađivačkom sektoru, Pavlović je rekao da ni njihovi radnici od toga nemaju koristi, jer im nisu plaćeni doprinosi koji se iz mjeseca u mjesec gomilaju, dok istovremeno drvoprerađivači ne izmiruju obaveze prema šumarstvu.
Pavlović je naglasio da na terenu ima gorućih problema, navodeći primjer jednog privatnog preduzeća koje je dužno 4,5 miliona KM po osnovu doprinosa za zdravstveno i penziono osiguranje, kao i šest miliona za plate, a dobija stimulans od Republike.
“Ne možemo biti zadovoljni da Republika i dalje daje stimulans, a da je to isto preduzeće dužno pola miliona KM šumskim gazdinstvima, ne plaća radnike, koji su sada u štrajku, ne plaća sirovinu i ne plaća poreze”, rekao je Pavlović.