BEOGRAD, Korišenje tekućeg računa nosi sa sobom mnogo troškova. Otvaranje računa je besplatno, ali sve ostale usluge koje se koriste, banke naplaćuju.
Parametri koje građani Srbije treba da imaju u vidu pri odabiru banke u kojoj će otvoriti tekući račun jesu: cijena mjesečnog održavanja tog računa, usluge koje sadrže pojedini paketi i dostupnost novca.
Zavisno od paketa koji se izabere, svakog mjeseca za održavanje tekućeg računa potrebno je izdvojiti minimum od 50 do 100 dinara, a ukoliko klijent želi i dodatne usluge, kao što su, pored elektron, i kreditna kartica, SMS servis o obavljenim uplatama i isplatama i mogućnost dobijanja čekova, onda je potrebno izdvajanje od 250 do 700 dinara.
Ukoliko neko želi da ugasi račun, to će ga koštati minimum 300 dinara. Ako je klijent banke koristio razne usluge – kreditnu karticu ili čekove, potrebno je da sve isplati, što ga može koštati i do 2.000 dinara. Ti troškovi su posljedica toga što je neophodno platiti i gašenje svih dodatnih usluga koje su aktivirane prilikom otvaranja tekućeg računa. Naravno, pored troškova gašenja, potrebno je izmiriti sve obaveze po kreditnim karticama i dozvoljenom minusu.
Kod tekućeg računa najskuplje je korišćenje dozvoljenog minusa, gdje kamate dostižu i do 40 odsto godišnje, a ukoliko se prekorači limit, kaznena kamata je i do 80 odsto. Upravo građani i najviše kasne sa otplatom obaveza prema tekućem računu.
Čekovi
Izdavanje čekova koštaće od pet do deset dinara po komadu. Ukoliko neko želi izvod, to će platiti pet dinara. Slanje opomene je od 100 do 150 dinara, a izdavanje raznih potvrda oko 300 dinara. Novosti