SARAJEVO, Najveće plate u državnoj službi u BiH imaju zaposleni u institucijama FBiH, koji zarađuju 40 odsto više novca od službenika na nivou BiH, dok najmanja primanja imaju zaposleni u javnoj upravi Republike Srpske.
Pokazala je to analiza bruto plata i materijalnih troškova u institucijama BiH, FBiH, RS i Brčko distrikta, koja je urađena na zahtjev Fiskalnog savjeta BiH.
– Zaposleni u državnoj službi FBiH imaju neuporedivo najveće plate. One su za 40 odsto veće u odnosu na državni nivo. Razlika u platama službenika u FBiH i RS još je drastičnija – rekao je za “Glas Srpske” ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić.
Uporedni pregled primanja zaposlenih u administraciji, koji su izradili svi nivoi vlasti, razmatran je na posljednjoj sjednici Fiskalnog savjeta BiH. Tada je dogovoreno da se moraju napraviti dodatne uštede budžetskog novca, a posebno na stavkama materijalnih troškova.
Kao najproblematičniji označeni su putni troškovi, zbog čega je Fiskalni savjet zaključio da visina dnevnica prilikom putovanja na svim nivoima treba da bude ujednačena i da iznosi maksimalno 25 maraka.
Prema aktuelnim pravilnicima zaposleni u institucijama BiH imaju pravo na dnevnicu od 50 maraka, osnovna dnevnica za činovnike u FBiH je 48, ali može da dostigne i 80 maraka, dok je u RS 20 KM.
Vrankić kaže da je analiza pokazala drastične razlike u primanjima činovnika na različitim nivoima vlasti u BiH.
– Ulazeći u strukturu plata može se konstatovati da su one u FBiH neuporedivo najveće. Policija je na primjer najbolje plaćena u FBiH, a najlošije u RS. Kada govorimo o ličnim stručnim saradnicima njihove plate su otprilike ujednačene. Možda su malo veće u FBiH nego na nivou BiH, ali su na državnom nivou i u RS jednake – kazao je Vrankić.
Govoreći o primanjima poslanika i ministara Vrankić kaže da su najplaćeniji oni na nivou BiH.
– Parlamentarci i ministri na nivou BiH sa osobljem koštaju državu 4,5 miliona maraka godišnje. FBiH i RS imaju otprilike ujednačene plate poslanika i ministara i za ove namjene entiteti zajedno izdvajaju osam do devet miliona maraka godišnje – rekao je Vrankić.
On ističe da je u više navrata predlagao da se napravi sporazum prema kojem bi se plate na svim nivoima harmonizovale.
– U tom slučaju prilikom donošenja akata na svim nivoima u BiH morao bi da se poštuje sporazum o ujednačenim primanjima – rekao je Vrankić.
Ako se govori o smanjivanju plata, dodaje on, onda se one moraju smanjiti na svim nivoima.
– Ako će se plate ujednačavati onda u to treba da budu uključeni svi, od države do entiteta i Brčko distrikta. Ne možemo jednom službeniku na državnom nivou platu smanjiti koliko i službeniku u FBiH, koji sada ima 40 odsto veću platu. Moramo biti korektni u tome – rekao je Vrankić.
Premijer RS Aleksandar Džombić na sjednicama Fiskalnog savjeta BiH je konstantno zahtijevao da svi nivoi vlasti u BiH pristupe uštedama, zbog čega nije podržao povećanje budžeta institucija BiH.
Protiv povećanja budžeta bio je i federalni ministar finansija Ante Krajina, koji je rekao da i institucije BiH moraju da štede, a ne samo entiteti.
Miloš Todorović iz Udruženja ekonomista RS SNjOT smatra da ne postoji opravdanje za ogroman nesrazmjer u platama službenika u FBiH i na ostalim nivoima vlasti.
– Iznos plata bi trebalo da bude podjednak, ako ne i isti. Ne bi trebalo da postoji tolika razlika u platama, jer se obim posla ne razlikuje mnogo među službenicima u FBiH i RS – istakao je Todorović.
Dodao je da je javna potrošnja u BiH velika zbog visokih plata u državnoj službi i da se to odražava i na opterećenje budžeta i njihovu strukturu, koja je uglavnom potrošačka, a ne razvojna.
Budžet
Govoreći o budžetu institucija BiH za iduću godinu Dragan Vrankić kaže da očekuje da se politika isključi iz procesa izrade fiskalnog okvira, iako je riječ i o političkom dokumentu.
– Politika treba biti u strategiji, a ne u ciframa. Ako se moramo uklapati i ako to mora uraditi samo nivo BiH onda to nije korektno – rekao je Vrankić. Glas Srpske