NIŠ, Niška „Elektronska industrija“ (EI) izgubila je svaku priliku da učestvuje u poslu zamjene tri miliona brojila u Srbiji u narednih nekoliko godina, iako je bila drugi proizvođač brojila u bivšoj Jugoslaviji.
Elektroinženjer Petar Konstantinović, direktor EI „Računari“, jednog od nekoliko neprivatizovanih preduzeća bivšeg giganta, kaže da imaju spreman prototip višefunkcionalnog trofaznog brojila najnovije generacije i da bi uz podršku države lako mogli da oko ove ideje okupe radnike propale EI.
Radnici EI „Profesionalna tehnika“, koji su mjesečno proizvodili 5.000 brojila, kažu da im je firma sistemski uništavana od 1998. do 2009. kada je proizvodnja potpuno ugašena. Po mišljenju Radoslava Radivojevića, direktora „Profesionala“, pokretanje proizvodnje je „nemoguće misija“.
Poslije slovenačkih brojila, koje je proizvodila tamošnja „Iskra“ u bivšoj Jugoslaviji, najzastupljenija su bila niška. U Srbiji se još koristi 420.000 ovih brojila, uklopni satovi, kao i 220.000 prijemnika i nekoliko hiljada mjernih grupa.
– Moglo bi desetak radnika da prima plate samo od servisiranja naših uređaja, ali svi izbjegavaju da sarađuju sa nama, a najpovoljniji smo sa cijenama. Servisiranje uređaja i plombiranje naplaćujemo po hiljadu dinara. Kod privatnika je duplo skuplje. Verifikacija baždarnice nam ističe 2014. godine. Jedino nam „Elektrodistribucija“ iz Smedereva redovno šalje brojila i ostale uređaje na servisiranje – kaže Miomir Aranđelović, elektroinženjer.
On kaže da su svjesni da su izgubili trku na tržištu, jer su bivši rukovodioci EI holdinga uništavali proizvodnju dajući visoke rabate. Priznavali su nepostojeća potraživanja privatnim kompanijama sa kojima su sarađivali.
– Mi smo školski primjer kako je EI urušavan. Devedesetih godina 615 radnika je proizvodilo 6.000 brojila. Već 2009. godine kada smo proizveli posljednje brojilo, bilo nas je pedesetak, a ipak smo uspjeli da napravimo 1.000 komada.
Radnici potenciraju da imaju opremu i uređaje, dok direktor Radivojević, tvrdi da nemaju radnu snagu, jer su radnici uzeli socijalni program i napustili preduzeće.
– Okupili bismo se za dva dana. Niko od nas se nije usrećio. Rado bi se vratili u fabriku. Kada bi država dala polovinu od onoga što daje stranim kompanijama niški elektroničari bi uz pjesmu pravili brojila – kaže Zoran Ivanović, predsjednik sindikata.
Prototip
Petar Konstantinović, direktor EI „Računara“ kaže da imaju spreman prototip višefunkcionalnog trofaznog brojila najnovije generacije.
– Naravno da u ovom trenutku ne bi prošli nijedan tenderski uslov, ali kada bi postojao interes države, siguran sam da nijedno od tri miliona brojila ne bismo morali da uvozimo – tvrdi Konstantinović. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Koliko je ovo slicno banjaluckom cajevcu