BANJALUKA, Ekspertska grupa, koja bi trebalo da bude formirana na sjednici Skupštine akcionara “Elektroprenosa BiH” 3. februara, analiziraće rad 110 kilovoltnih trafostanica i njihovo eventualno vraćanje u vlasništvo entitetskih elektroprivreda.
“Naša je ideja da te trafostanice budu vraćene u vlasništvo entiteta, odnosno lokalnih elektrodistribucija. Ta grupa analiziraće sve stvari, tehnička zadovoljenja, funkciju i potrebe i ukoliko ocijeni da bi moglo doći do određenih izmjena u zakonu, to će i predložiti”, rekao je Ljubo Glamočić, bivši pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska svoje zahtjeve za vraćanje 110 kilovoltne mreže u nadležnost “Elektroprivrede RS” argumentuje time da se najveći dio te iste mreže iskorištava za distribuciju koja i jeste u nadležnosti entitetskih elektroprivreda, a ne za prenos električne energije, pišu “Nezavisne novine”.
Glamočić je naveo da Republika Srpska trpi ogromnu štetu zbog postojećeg stanja, a jedan od primjera je opština Laktaši koja je u industrijskoj zoni u Aleksandrovcu uradila svu potrebnu dokumentaciju za izgradnju te trafostanice, ali da zbog opstrukcija iz Federacije BiH početak izgradnje čeka skoro tri godine.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Isti ili sličan članak se ponavlja svako 10 dana.
Ovo je stara priča koja vrijedi za sve države balkana ali i šire. U 110 kV mreži su trenutno pare, buduće investicije
tj. tu se priključuju obnovljivi izvori koji du trenutno u modi (vjetroelektrane, nove HE,…).
Većina 110 stanica i dalekovoda (90%) nikada nisu ni bile u sastavu distribucija. Ovo vrijedi za RS, FBiH, Srbiju, HR ….
Distribucije kakve su sada nemaju tehničkih kapaciteta za održavanje i
eksploataciju 110 mreže.
pa ni Elektroprenos se nije nesto pretrgao od ulaganja u ove objekte
Planovi postoje, samo nam dajte da radimo