BRISEL, Ministri finansija evrozone sastaće se danas radi donošenja odluke o tome da li je Grčka učinila dovoljno za ispunjavanje uslova za drugi paket finansijske pomoći, vrijedan 130 milijardi evra.
Atini su ta sredstva neophodna da bi izbjegla bankrot sredinom marta, kada joj pristižu potraživanja na osnovu zaduženosti vlade.
Grčki premijer Lukas Papademos juče je otputovao u Brisel radi pokušaja postizanja dogovora.
Američki ministar finansija Timoti Gajtner rekao je da SAD ohrabruju Međunarodni monetarni fond (MMF) da podrži paket pomoći Atini, ali nije poznato kakav će doprinos dati ova organizacija.
U planu za finansijski spas Grčke spada i otpisivanje 100 milijardi evra dugovanja i privatni sektor je prihvatio smanjenje 70 odsto smanjenja dugovanja Atine.
Grčka je pet godina zaredom u recesiji, zbog čega su joj dugovanja veća od 160 odsto od bruto domaćeg proizvoda.
Lideri evrozone i MMF u oktobru su saopštili da bi dugovanja Grčke do 2020. godine trebalo da budu smanjena na mnogo izdržljiviji nivo od 120 odsto.
Nekoliko rundi mjera štednje, čije su uvođenje zahtijevali EU, MMF i Evropska Centralna banka (ECB), nisu urodile plodom i podstaknu rast, pa su izbili sukobi između demonstranata, koji su se bunili protiv mjera i policije.
Mjerama štednje, koje je grčki parlament usvojio tokom prošle sedmice, vrijednim 3, 3 milijardi evra, predviđena su smanjenja plata i penzija i budžeti za zdravstvo i odbranu.
Prvi paket pomoći, koji je 2010. godine odobren Grčkoj od 110 milijardi evra, nije bio dovoljan za izbjegavanje krize.