BANJALUKA, Da obrazovanje nije garancija zaposlenja potvrđuju podaci Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske u Banjaluci, gdje je krajem februara evidentirano 2.238 lica sa visokom stručnom spremom, od čega 26 onih sa titulom master, 11 magistara i jedan doktor nauka.
U gradu na Vrbasu visokoobrazovane žene su u većem broju nezaposlene nego što je to slučaj sa muškarcima, jer od ukupnog broja nezaposlenih, žena je 1.453, a muškaraca 785.
– Kada je riječ o zanimanjima, na birou je trenutno najviše diplomiranih ekonomista raznih smjerova čak 614, zatim pravnika 236, diplomiranih inženjera privrede 118, geografa 87, te 86 inženjera arhitekture. Zatim dolaze novinari njih 67, pa 63 profesora fizičkog vaspitanja, 60 psihologa, 55 pedagoga, 51 nastavnik razredne nastave, 48 profesora srpskog jezika… – rekli su u Zavodu za zapošljavanje RS u Banjaluci.
Kako oni navode, na osnovu prispjelih prijava potreba za radnicima u prva dva mjeseca ove godine od ukupno traženih 315 radnika, 42,54 odsto se odnosi na lica sa završenom visokom stručnom spremom.
– Od ukupnog broja evidentiranih radnika za visokom stručnom spremom na zaposlenje do šest mjeseci čekaju 792 lica, a od šest mjeseci do jedne godine 555 lica. Od jedne do dvije godine bez posla su 503 osobe, od dvije do tri godine 237, od tri do pet godina 125 lica. Onih koji zaposlenje čekaju od pet do devet godina je 49 i preko devet godina pet lica – objasnili su u Zavodu za zapošljavanje.
Banjalučanin Miroslav Dobrijević, po zanimanju elektrotehničar, na birou je prijavljen tek dva mjeseca.
– Ostao sam bez posla, pa sam se prijavio u Zavod za zapošljavanje da bih imao zdravstveno osiguranje dok ne nađem novo zaposlenje – rekao je Dobrijević.
Dvadesetsedmogodišnji Milomir Kosijer na birou je prijavljen više od tri godine i za to vrijeme ga nikada nisu pozvali za neki posao.
– Završio sam Visoku školu unutrašnjih poslova i odradio pripravnički, ali zaposlenja još ni na vidiku, a pogotovo ne očekujem da ću ga pronaći putem biroa. Omladini je teško doći do radne knjižice i kada završe visoke škole – kazao je Kosijer.
Evidencija
Na kraju februara u evidenciji Zavoda za zapošljavanje u Banjaluci ukupno se nalazilo 18.876, od toga 9.227 žena.
– Od prispjelih 315 prijava potreba za radnicima u ova dva mjeseca, 134 se odnosi na lica sa visokom stručnom spremom, 33 sa višom stručnom spremom, 56 za radnike srednje stručne spreme, 43 za kvalifikovane i 49 za nekvalifikovane i priučene radnike – rekli su u Zavodu za zapošljavanje RS u Banjaluci. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zahvaljujuci privatnim fakultetima na birou ce svi biti visokoobrazovani.
Masala.