BIJELJINA, Agencija za unapređenje stranih investicija BiH (Fipa) za 12 godina postojanja potrošila je više od 20 miliona KM iz budžeta, a za to vrijeme nije uspjela da privuče nijednog ozbiljnijeg investitora.
Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić pokrenula je inicijativu za ukidanje Fipe, istakavši da ta agencija nije opravdala postojanje, jer nije privukla investitore, a radi prema strategiji koja je istekla još 2007. godine, piše “Pres RS”.
Majkićeva je predložila da agencija bude raspuštena ili razmještena u okviru neke institucije u kojoj bi radila kao odjeljenje, čime bi se obezbijedile uštede u budžetu i ne bi se ugrožavale neophodne agencije kao što su Agencija za istrage i zaštitu BiH /Sipa/ i Granična policija.
Posljednjih godina za Fipu je izdvajano čak 3,5 miliona KM. Najveći dio budžetskih sredstava namijenjenih za funkcionisanje agencije bude potrošen za iznajmljivanje luksuznih prostorija, plate 26 zaposlenih i devetočlani Upravni odbor. Samo naknade za članove Upravnog odbora, koji se u prosjeku sastane dva puta godišnje, svake godine bude potrošeno više od 50.000 KM, što znači da je svaki član za nekoliko sati zaradio po 5.500 KM ili 2.500 po sjednici.
Za godišnji zakup kancelarija u ”Avazovom” tornju u Sarajevu izdvaja se 240.000 KM, a osim toga Fipa plaća kiriju i za prostorije u Banjauci i Mostaru gdje se nalaze sjedišta regionalnih kancelarija. Na kraju, za podsticaje investitorima ostane samo dva miliona KM, koja prošle godine nisu ni dijelili, jer je budžet institucija BiH bio na privremenom finansiranju.
Učinak Fipe za sve ove godine sveden je na emitovanje promotivnog spota o BiH na Si-En-En-u, koji je ovu uslugu naplatio 200.000 KM.
Bivši predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Petar Milanović rekao je da Fipa nije ispunila osnovni zadatak, navodeći kao problem nepostojanje strategije za privlačenje investitora.
Direktorka Fipe Jelica Grujić odbacila je kritike i predložila da umjesto ukidanja Agencije budu otklonjene postojeće barijere u privrednom i političkom ambijentu BiH.
“BiH je po lakoći poslovanja i konkurentnosti najlošije rangirana u regionu. Kreditni rejting u prošloj godini snižen je dva puta. Prema percepciji korupcije, uz rame smo sa Liberijom i Zambijom, dok smo prema ekonomskim slobodama uz zemlje poput Kenije, Kambodže i Nikaragve…Tako nas vide u svijetu”, rekla je Grujićeva.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa onda je logicno rjesenje da se FIPA ukine dok se ne “otklone postojece barijere u privrednom i politickom ambijentu BiH ” :9