BEOGRAD, Glavni izvozni partner Srbije u 2011. bila je Njemačka, a slijede Italija, Bosna, Crna Gora i Rumunija, dok je glavni uvozni partner Srbije Ruska Federacija.
U Njemačku je prošle godine izvezena roba vrijedna 1,33 milijarde dolara, dok je iz Rusije uvezena roba za 2,65 milijardi dolara, pokazali su konačni podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) za prošlu godinu.
U izvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri, poslije Njemačke, bile su Italija sa 1,31 milijardi dolara i Bosna i Hercegovina (BiH) sa 1,19 milijardi, a slijede Crna Gora i Rumunija.
Glavni spoljnotrgovinski partneri u uvozu, poslije Ruske Federacije, bile su Njemačka sa 2,15 milijardi dolara i Italija sa 1,77 milijardi, a slijede Narodna Republika Kina i Mađarska.
Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.
Zemlje članice Evropske unije čine više od polovine ukupne razmjene.
Drugi po važnosti partner jesu zemlje članice Sporazuma o zoni slobodne trgovine u Centralnoj Evropi (CEFTA), sa kojima Srbija ima suficit u razmjeni od oko 1,5 milijardi dolara, a koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda, kao i izvoza proizvoda od metala i električne energije.
Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom.
Najveći deficit javlja se u trgovini sa Ruskom Federacijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa, a potom i sa NR Kinom, Njemačkom i Mađarskom.
Prema odsjecima Standardne međunarodne trgovinske klasifikacije, najveće učešće u izvozu imali su gvožđe i čelik – 992 miliona dolara, obojeni metali – 878 miliona, električne mašine i aparati- 746 miliona, žitarice i proizvodi od njih – 732 miliona i povrće i voće – 658 miliona.
Prvih pet odsjeka sa najvećim učešćem u uvozu su nafta i naftni derivati – 2,25 milijardi dolara,prirodni gas – 1,19 milijardi, drumska vozila – 1,14 milijardi, industrijske mašine za opštu upotrebu – 840 miliona i obojeni metali – 824 miliona.
Odsjek nerazvrstana roba, koji čine roba na carinskom skladištu i vojna roba, učestvuje u ukupnom uvozu sa 4,8 odsto. Tanjug