BANJALUKA, Problema u realizaciji budžeta RS sigurno neće biti.
U pripremi je rebalans budžeta da bi bio ispunjen zahtjev MMF o uštedi 15 miliona KM do kraja godine i time stvore uslovi za potpisivanje novog “stend-baj” aranžmana, jer je za Srpsku veoma značajan aranžman sa MMF, a to se posebno odnosi i na međunarodni kredibilitet Republike Srpske, kaže u intervjuu za “Novosti“ Zoran Tegeltija, ministar finansija RS.
– Pored toga, predviđene su i uštede u finansijskom planu Fonda zdravstvenog osiguranja, kao i budžetima opština, jer MMF svu potrošnju posmatra kao konsolidovanu javnu potrošnju Republike Srpske. U planu su uštede koje nikako nisu na štetu socijalnih kategorija, a u isto vrijeme neće biti ni smanjena primanja u javnom sektoru, dok na istom nivou ostaju i subvencije za podsticaj poljoprivrede. Kada posmatramo budžet u cjelosti, uštede u iznosu od šest miliona KM za ostvarenje socijalnih prava odnose se na sredstva koja još nisu ni realizovana, jer nije počela primjena novog Zakona o socijalnoj zaštiti, a ne na nešto što će tim kategorijama biti uskraćeno. Prema tome, podvukao bih da uštede za koje smo preuzeli obavezu od MMF ni na koji način neće ugroziti bilo čija pojedinačna socijalna prava ili ona po osnovu socijalne zaštite – objašnjava ministar Tegeltija.
*Gdje se mogu napraviti dodatne uštede kada je riječ o institucijama RS?
– Pri kraju su analize rada svih agencija, što bi trebalo da za cilj ima smanjenje nepotrebnih troškova i uštede u budžetu. Kada sagledamo efikasnost rada i realne potrebe moguće je da se određene agencije spoje, a nije isključeno ni da se one koje nisu opravdale svoje postojanje i ugase. U ukupnoj javnoj potrošnji su takođe, kao jedan od zahtjeva MMF predviđene uštede i na finansijskim planovima vanbudžetskih fondova i budžeta RS, te budžeta opština. Rezanja plata u javnom sektoru neće biti, ali neće biti ni njihovog rasta, jer predstavnici MMF od nas očekuju da ukupna izdvajanja za zarade u javnom sektoru zadržimo na sadašnjem nivou.
* Kako održati finansijsku stabilnost?
– S obzirom na to da je prva polovina godine, pored jačanja fiskalne stabilnosti Republike Srpske, iskorišćena za pregovaranje sa međunarodnim finansijskim institucijama, koje će obezbjediti kreditna sredstva za velike infrastrukturne projekte, prvenstveno u putnoj infrastrukturi, drugu polovinu ove godine obilježiće početak infrastrukturnih radova, odnosno velikih investicija. S obzirom na to da je sproveden i tender za izbor najpovoljnijeg izvođača radova za izgradnju auto-puta Banjaluka – Doboj, odnosno dionicu Prnjavor – Doboj, ostaje nam da u narednih nekoliko dana dobijemo saglasnost od EBRD na izbor, zaključimo ugovor i počnemo izgradnju ove dionice, dok ćemo u istom periodu razgovarati sa EIB za izgradnju puta Banjaluka – Prnjavor, kako bi do početka sljedeće građevinske sezone sve bilo spremno da za izgradnju. Rokovi za građenje ovih infrastrukturnih projekata su oko tri godine. Prema tome, u predstojećem periodu naglasak će biti na strukturalnim reformama, te realizaciji najavljenih investicionih projekata.
* Da li su u planu nova kreditna zaduženja?
– Postoje planovi za nova kreditna zaduženja. Konkretno, u narednom periodu najprije se može očekivati realizacija projekta za dodatno finansiranje za mala i srednja preduzeća preko IRB, putem kredita Svjetske banke u iznosu od oko 36 miliona evra. Zatražena su i sredstva za istu namjenu od EIB i to u iznosu od dodatnih 60 miliona evra. Smatramo da je u ovom momentu prioritetno obezbjediti dovoljno likvidnih sredstava privredi, pod veoma povoljnim uslovima. Pored toga, biće realizovani i Projekat navodnjavanja sa Svjetskom bankom u iznosu od 20,5 miliona evra, kao i Projekat registracije nekretnina – druga faza, u iznosu od 14,7 miliona dolara.
Krediti
* Da li Srpska redovno otplaćuje kredite i kolike su godišnje obaveze RS po tom pitanju?
– Kako sam već prethodno rekao, Republika Srpska uredno otplaćuje sve anuitete dospjelih obaveza po osnovu spoljnog i unutrašnjeg duga. Budžetom Republike Srpske za 2012. godinu, za otplatu unutrašnjeg duga predviđen je iznos od 173,2 miliona KM, dok je za otplatu spoljnog duga planirano 155,3 miliona KM.
Prezentacija u Londonu
– U septembru ćemo u Londonu, pod pokroviteljstvom EBRD održati prezentaciju koridora 5C, s namjerom da iznađemo partnere zainteresovane da uzmu koncesiju za taj koridor, u dijelu koji prolazi kroz Republiku Srpsku, dok je EBRD spreman da finansijski podrži partnera koji uzme koncesiju za ovu dionicu. Novosti
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Plate u privredi su odavno ispod svake normlane granice a svi se brinu za ”ove plate”
Znaci konacno rjesenje je novo zaduzivanje sto znaci da je skola,fakultet nepotreban.To se radi samo kad se nema izlaza,ideja i drugih mogucnosti.Tako bih i ja znao,nikakva mudrost,a ovo za plate u javnom sektoru me nimalo ne iznenadjuje,bezobrazluk.
Dovoljno je sto nam cijene rastu, to nam dodje na isto..
Trebate samo znati da se pod platama u javnom sektoru podrazumijevaju i plate higijeničarki u školama koje iznose 400 KM, a ni one, kao ni nastavni kadar, nemaju ni topli obrok ni regres. Smatrate li da i to treba smanjivati? Usput, koliko sam razumio, obećanje o (ne)smanjivanju zarada važi samo do kraja ove godine.
А зар ти мислиш да ми под смањивањем плата у јавном сектору мислимо да се за нпр.200 км смањи свима плата,и онима који имају 2000 и онима с 400???Постоји начин,праведнији да се то уради,ако се хоће а неће, пред изборе нарочито.А пензионерима су годинама давали пензије мање од рјешења јер није било у буџету…ма све је то за Хаг:)
Normalno, da neće biti smanjenja plata, biće zaduženja, kao i u Srbiji, budžet prazan, a mora biti prazan, pogledajte samo gospodine Ministre ponašanje u Agenciji za bankarstvo RS, koja bahatost i licemerje, a šta su uradili, nisu spriječili najveću pljačku naroda od ovih MKO i banaka, sa ”zonom rizičnog poslovanja” ,kamatama do neba, a ovi im platili njihove usluge i eto para do raskoši. O toj direktorici se pišu priče o enormnim platama kao i i njenom kolegi u Ageniciji u FBiH. Kako su tako profitabilni, sve sa pleća jadnog i napačenog naroda, koji diže kredite čija je osnovna namjena kod MKO za ”podsticaje”. Da li se ikada Vlada pitala, šta MKO ”podstiče”.
Ovo je sve za groblje od moke, a ne od ljubomore, volio bih da je neko angažuje da vodi nekopoljoprivredno dobro ili neki drugi organ, gdje nema monopola i mnogo toga, a ne vjerujem da je sve čisto da nema malverzacija, ali ko će to ispitati, jadni socijalni slučajevi, penzioneri, seljaci itd………..