BIJELJINA, Tržišna inspekcija izdala je u Republici Srpskoj za sedam mjeseci ove godine zbog počinjenih prekršaja 734 prekršajna naloga na osnovu kojih je u budžet Srpske uplaćeno 490.918 KM, izjavila je glavni republički tržišni inspektor Borka Surtov.
U istom periodu oduzeta je roba bez porijekla ili bez propisane prateće dokumentacije u vrijednosti 13.100 KM.
Republička tržišna inspekcija je od 1. januara do 31. jula u unutrašnjem prometu izvršila 3.658 kontrola, a u 952 kontrole inspektori su utvrdili razne nepravilnosti.
U tom periodu izdato je 508 rješenja za otklanjanje nepravilnosti, u 11 slučajeva izrečena je mjera oduzimanja, u 145 slučajeva mjera zabrane i podneseno je 11 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka pred nadležnim sudovima.
Borka Surtov kaže da je u odnosu na prethodne godine uočljiv trend smanjenja nelegalne robe u prometu što je rezultat sistemskog rješenja uvođenjem PDV i oštrije kaznene politike definisane Zakonom o trgovini i radom kontrolnih organa.
Prema njenim riječima, proizvodi koje inspektori najčešće oduzimaju jesu odjeća i obuća, nosači zvuka i slike, tehnička roba i prehrambeni artikli.
Za sedam mjeseci ove godine van prometa je stavljena roba vrijedna 128.056 KM zbog nepotpunih deklaracija, neposjedovanje garantnih listova i tehničkih uputstava, a vraćena je u promet nakon otklanjanja nedostataka.
Najveći broj kontrola tržišni inspektori obavili su u oblasti trgovine 2.565 i u oblasti ugostiteljstva i turizma 876 kontrola.
Najčešće konstatovane nepravilnosti odnosile su se na izdavanje računa za kupljenu robu i usluge, isticanje cijena, nepotpune deklaracije, te vođenje poslovnih knjiga i evidencija.
Borka Surtov ističe da je u ovom periodu prvi put kontrolisano posjedovanje i korištenje kompjuterskih programa u komercijalne svrhe, a inspektori su u oblasti zaštite prava intelektualnog vlasništva izvršili 67 kontrola. U 11 kontrola utvrđene su nepravilnosti.
Tržišni inspektori su u 15 kontrola otkrili sedam slučajeva u kojima se koristi kompjuterski program bez propisane licence. U ovim slučajevima djelovalo se korektivno i rješenjem je naloženo otklanjanje nepravilnosti u određenim rokovima.
Za sedam mjeseci ove godine izvršeno je i 21.105 kontrola u spoljnotrgovinskom prometu, a pregledom pošiljki i uvidom u prateću dokumentaciju nisu utvrđene nepravilnosti. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
sumnjivo poslovanje generalnog diraktora a d megala iz bujanovca mene je prinudilo na ovaj komentar.poslodavac dragoljub kostic je na celu preduzeca od pre tri ipo godine od fonda za razvoj je dobijeno pole miliona eura naravno u dinarskoj protivrednosti proizvodnja je krenula a i prodaja medjutim prodaja koja nije sklopljena ni sa kakvim ugovorom o poslovanju prema kupcima iz grcke sa kosova iz republike srpske isplata za prodanu robu se donosi u prostorije direktora sluzbenik iz komercijale odnosi odresjenu sumu novca i placa na ziro racun preduzeca mimo znanja knigovostva i blagajnika .kupcima se prodaju kotlovi za centralno grejanje posto je preduzece za ovakvu proizvodnju u njima se ugradjuje ne kotlovski lim pokazuje se pogresna kaloricna vrednost a pokazujje drugadija cena kotla preduzece postoji 35 godina a ova izmena u kotlu je od pre 2 godine to je obmana potrosaca razliku u ceni ne dobija normalno radnik u proizvodnji njegova plata je dovoljna da ne crkne od gladi samo15 hiljadadinara dok direktor ima 4 prosecne megalove plate jedna je prosecna25 hiljada dinara potice iz vranjske opstine gde je radio u javnom preduzecu novi dom vranje itu je poznato javnosti da nabavka repromaterijala za kotlarnice t j cisterne sa mazutom ze novi dom u sektoru za nabavke bio dragoljub kostic bilo zloupotrebe sluzbenog polozeja doslo je i do sudskog pokretanje postupka proti njega medjutim ostale su samo dve tacke pod navodnicima.