SARAJEVO, Svake sekunde korupcija u Bosni i Hercegovini proguta 47 maraka (oko 24 evra).
Antikorupcijska mreža u BiH koja je objavila ove podatke, namjerava da objedini sve institucije, organizacije i pojedince koji se bore protiv korupcije da bi ta borba postala sistematična, održiva i s trajnim rezultatima.
“AČOUNT će zagovarati primjenu ili unapređenje postojećih zakonskih rješenja u suzbijanju korupcije, sprovesti javnu kampanju da bi se podigla svjest o važnosti borbe protiv korupcije”, kazao je programski direktor ovog projekta Eldin Karić.
Predsjednik Udruženja akcionara investicionih fondova RS (UAIFRS) Siniša Božić smatra da je borba protiv korupcije u BiH na samom početku, navodeći da je materijalna šteta samo u sektoru privrede, nastala u nezakonitostima u procesu privatizacije, “teška” nekoliko milijardi maraka.
Božić je optužio nadležne institucije da nisu dali odgovore na brojne probleme u toj sferi.
U proteklih 12 godina Glavna služba za reviziju javnog sektora u RS izvršila je više od 630 finansijskih revizija i desetak revizija učinka, a svi ti izvještaji ukazuju na određene propuste, ponovio je glavni revizor RS Boško Čeko.
Prema njegovim riječima, to se posebno odnosi na nepoštovanje Zakona o javnim nabavkama.
“Da li su ti propusti sjesni ili nesvjesni, revizija ne može suditi”, rekao je Čeko.
On je još kazao da se i dalje uočava mnogo odstupanja i nepoštovanja zakonskih propisa.
Antikorupcijska mreža-AČOUNT je trogodišnji projekt podržan od Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) s milion maraka (oko 500 hiljada evra). Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
tu zemlju narodi koji žive u njoj a i političari ne vole! svi gledaju da joj što prije pogledaju u leđa, a ovo je jedna od metoda kojoj lijeka nema.