BANJALUKA, Društvo za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom /PREF/ u prethodnih godinu i po dana putem Banjalučke berze prodalo je pakete akcija u 90 preduzeća, dok se novac dobijen svakodnevnim trgovanjem na berzi ulaže u dužničke hartije od vrijednosti, izjavio je direktor PREF-a Darko Lakić.
“Povećali smo učešće u dužničkim finansijskim instrumentima, odnosno u obveznicama, trezorskim zapisima i bankarskim depozitima na oko 30 miliona KM, što čini više od 11 odsto vrijednosti portfelja PREF-a” – precizirao je Lakić.
Najbolju zaradu su, za sada, ostvarili na obveznicama Republike Srpske emitovanim po osnovu duga za ratnu štetu, koje su kupili u vrijednosti od 5,7 miliona KM.
Lakić naglašava da je sadašnja vrijednost tih obveznica 7,3 miliona KM, dodajući da bi, ako bi ih prodali po trenutnim cijenama, zaradili 1,6 miliona KM.
Lakić je naveo da se u ovoj godini očekuje ostvarenje prihoda od kamata po osnovu obveznica i bankarskih depozita u vrijednosti od oko milion KM.
“Drugim riječima, povećanjem učešća dužničkih hartija od vrijednosti u portfelju PREF-a utičemo na stabilizaciju vrijednosti portfelja i ostvarujemo cilj očuvanja i uvećanja vrijednosti imovine kojom upravljamo“, konstatovao je Lakić.
On navodi da je imovina PREF-a na kraju septembra iznosila 266,7 miliona KM, što je za oko 2,7 miliona, ili jedan odsto, više nego na kraju prošle godine, dok je u istom periodu Berzanski indeks Republike Srpske /BIRS/ izgubio na vrijednosti oko 5,4 odsto.
Lakić ističe da se, prema metodologiji koja se primjenjuje, akcije određenog broja preduzeća u portfelju PREF-a vrednuju po nominalnoj cijeni, što je daleko od stvarne vrijednosti.
“Tu, prije svega, mislim na akcije preduzeća koje se ni poslije 12 godina nisu registrovala kao akcionarska društva i koja ne rade, a koja u portfelju PREF-a imaju vrijednost od gotovo 30 miliona KM, tako da nas narednih godina očekuje pad vrijednosti imovine PREF-a po tom osnovu“, rekao je Lakić.
On smatra da, osim obveznica, određen broj preduzeća ima potencijal za rast vrijednosti, prije svega misleći na akcije preduzeća iz sistema “Elektroprivrede Srpske”, koje se u portfelju PREF-a vrednuju po tržišnim cijenama na Banjalučkoj berzi.
Lakić je pojasnio da se tim akcijama na berzi trguje po vrijednosti od oko 20 odsto od knjigovodstvene vrijednosti, dok se na razvijenim tržištima akcijama preduzeća koja proizvode i distribuišu električnu energiju trguje po cijenama koje su veće od knjigovodstvene vrijednosti.
“Potencijal rasta tržišnih cijena tih akcija jeste razlog zbog kojeg kupujemo akcije tih preduzeća na Banjalučkoj berzi“, dodao je Lakić.
On je najavio da će PREF u narednom periodu detaljnije pristupiti analizi revizorskih izvještaja, prije svega u pogledu raspolaganja imovinom velike vrijednosti mimo Skupštine akcionara, te poslovanja sa povezanim licima, što smatraju jednim od većih problema u akcionarskim društvima u Republici Srpskoj.
Lakić smatra da institucionalni investitori raspolažu sa najkvalitetnijim izvorima finansiranja koji se mogu iskoristiti kao finansijska podrška profitabilnih projekata i izražava nadu da će u narednom periodu učestvovati i u finansijskoj podršci profitabilnih projekata u Srpskoj.
Docent na banjalučkom Ekonomskom fakultetu Goran Radivojac izjavio je da PREF generalno zavisi od situacije i poslovanja na Banjalučkoj berzi, odnosno da njegovo poslovanje zavisi od poslovanja Banjalučke berze.
„Uzimajući u obzir da je naše tržište kapitala u krizi, ne treba previše očekivati od PREF-a, jer on radi u skladu sa okolnostima i situacijom. On sam po sebi nije mogao, i neće moći da u nekoj velikoj mjeri da doprinos penzijskom sistemu što se tiče finansijskog djela“,rekao je Radivojac.
On je pojasnio da PREF praktično dijeli sudbinu Banjalučke berze, jer to društvo trguje i upravlja portfolijom hartija od vrijednosti iz domena čiji je vlasnik bio Fond PIO, odnosno njegova funkcija je bila da doprinese uspješnosti penzionog sistema Srpske.
Radivojac zaključuje da u svakom slučaju PREF ima svoje mjesto u penzionom sistemu Srpske. Srna
6 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Moram priznati da sam prijatno iznenadjen Lakicevim upravljanjem PREF-om. Za razliku od ostalih ”institucionalnih investitora”, PREF u ovako nezavidnoj situaciji uspjeva ne samo da ocuva vrijednost kapitala, vec i da ga lagano povecava.
Kada pogledamo samo ovaj kratak period od kada je Lakic na celu PREF-a i njegove rezultate, i uporedimo sa rezultatima lopovskih DUF-ova, jasno je svima o cemu se radi i ko je najveci krivac potopa trga kapitala RS-a.
Evo opet beskrupuloznosti drustava lopova na djelu, sada koriste i boracke kategorije kao instrument nastavka pljacke gradjana RS-a. http://www.pressrs.ba/sr/vesti/vesti_dana/story/25858/Perendija+i+ekipa+su+upropastili+%E2%80%9EBORS+invest%E2%80%9C!.html
dajte ljudi dokle ovo šupljiranje sa navodnim upravljanjem akcijama prefa, pravljenjem dobiti i drugim nebulozama? A i ti 122 da lakić na ovaj način kako upravlja prefom (rasprodajući sve što valja po istorijskim minimalnim cijenama) upravlja sa tvojim vibom opet bi te bile pune novine i forumi. Odlučite se i opametite se, krajnje je vrijeme, Nemojte biti cijeli život ovce
mirkec, o cemu ti lupetas, kad su tako istorijske minimalne cijene sto ih ti ne pokupujes. Sto ih ne pokupuju fondovi, koji vrse rasprodaju godinama, samo da plate proviziju DUF-ovima, pa ne ostvare kapitalnu dobit. Zato, sto su svi uvidjeli da je ovo kraj ovakve pljacke naroda. Lakicu svaka cast da uopste radis ikako, kad su napravili obicnu kaljugu od trga kapitala, svojim pljackama i nezasitoscu.
Svaka cast Darku Lakicu upoznao sam ga licno i strucan je, ali nasa boljka je to sto mi sve radimo kasno, pa i ovo sad. Fondom PIO nije se nikad upravljalo kako treba niti su tu bili strucni ljudi. Kao rezultat toga imamo ovakvo stanje kakvo je danas i mislim da nema neke svijetle buducnosti po pitanju razvoja trzista kapitala kod nas.
Situacija sa PREF-om nije baš jednostavna. Oformljen je prekasno, propušteno je mnogo stvari koje su se mogle uraditi, ali nije da se nema šta raditi.
Posao restrukturiranja portfolia u ovim okolnostima nije lako. Fond PIO je u svom portfoliu imao akcije u preko 800 preduzeća, a ima vrlo mali broj zaposlenih koji je to treba odraditi. Neko će reći da ne rade ništa osim što rasprodaju to što imaju i za taj novac kupuju obveznice. Vjerujte da nije nimalo lako naći kupca za paket od 10% neke prilično nepoznate i ne baš dobrostojeće firme, a takvih je najviše.
Dosadašnja kapitalna dobit na obveznicama ratne štete je nerealizovana, a ovoliki rast cijena u posljednje vrijeme je najviše inicirao sam PREF svojom tražnjom. Dok ne realizujete dobit, ona je samo na papiru, i koliko sutra može da se istopi. Ipak, kad ostvarite rast vrijednosti portfolia za 1% u periodu kada je BIRS pao 5,4%, možete reći da ste bili uspješni. Obzirom šta je PREF prodavao, a šta kupovao, bilo bi puno relevantnije poređenje sa kompozitnim indeksom ili indeksom dužničkih HOV da takvi postoje, nego poređenje sa BIRS-om. To ipak ne umanjuje činjenicu da je PREF radio i da radi i dalje. Mnogi ZIF-ovi ni za 10 godina nisu ovoliko restruktuirali portfolio…
Lakiću, kojeg i lično poznajem, bih predložio da restruktuiranje ne postane jednosmjerno, tj. prodaja akcija i kupovina obveznica. Ima odličnih akcija gdje bi PREF mogao i trebao ući i/ili pojačati svoju poziciju. Mislim da u tom smislu ERS i nije najbolji izbor. Takođe mislim da ne bi bilo loše diverzifikovati portfolio, pa kupiti npr. koji kilogram zlata, kupiti akcije neke banke, investirati u poljoprivredu itd.
Zašto mi moramo da omalovažimo svakoga ko radi nešto dobro. Lakić je dobar i ima dobru ekipu i što je najvažnije pokušava da uradi nešto bez da zavrće pare iz budžeta, što je naša specijalnost.