BANJALUKA, Vlada Republike Srpske usvojila je danas prednacrt ekonomske politike, kojim je predložen niz mjera radi obezbjeđenja socijalne i fiskalne stabilnost za narednu godinu, izjavio je danas predsjednik Vlade Srpske Aleksandar Džombić.
Zbog ekonomskih predviđanja, koja za 2013. godinu nisu dobra ni za EU, kaže Džombić, riječ je o jednom od najkompleksnijih dokumenata, koji se mora provesti.
“Saglasno procjenama koje su veoma realne mi smo kreirali osnovne ciljeve ekonomske politike, a to su očuvanje radnih mjesta, fiskalna stabilnost, socijalna održivost i pravičnija preraspodjela, pozitivan privredni rast, stabilnost javnih preduzeća, evropske integracije, regionalna saradnja”, rekao je Džombić.
On je dodao da su dva karakteristična cilja djelovanje u pravcu negativnih posljedica ulaska Hrvatske u EU i unapređenje poslovnog ambijenta s ciljem povećanja konkurentnosti privrede.
Džombić je rekao da je očuvanje radnih mjesta prioritet rada Vlade sljedeće godine, jer je najveći izazov čitavog regiona i svijeta i dalje tržište radne snage.
“Procjenjuje se da je u svijetu od 2008. godine bez posla ostalo oko 200 miliona ljudi, što je snažan pritisak na sve ekonomije i najveći izazov Republike Srpske”, rekao je Džombić.
On je naveo da je Srpska krajem 2008. godine imala 134.000 nezaposlenih lica, a najviše tokom ove godine oko 157.000, dok u ovom trenutku ima nešto ispod 152.000 nezaposlenih lica.
Džombić je istakao da je Vlada Srpske u toku ove godine uspjela da zadrži broj nezaposlenih kako se ne bi dramatično povećavao, iako je u poređenju sa 2011. godinom u prosjeku veći za 2.000 ili 3.000.
“Na osnovu svih procjena kretanja ekonomija, kreirali smo rast bruto domaćeg proizvoda /BDP/ od 0,8 odsto, koji nije dovoljan da značajnije reaguje i utiče na tržište rada i smanji broj nezaposlenih, ali je realan”, pojasnio je Džombić.
Prema njegovim riječima, sve mjere navedene u Ekonomskoj politici imaju za cilj da očuvaju radna mjesta i ukoliko je moguće otvore nova, jer stopa nezaposlenosti u Srpskoj iznosi 26 odsto.
“Drugi cilj Vlade je fiskalna stabilnost, odžavanje nivoa državnih obaveza i kontinuirano izmirenje svih dostignutih obaveza, ne smanjujući socijalna prava”, dodao je Džombić.
On je istakao da je Vlada Srpske veoma odlučna da izvrši preraspodjelu sredstava i izbalansira ih prema socijalnim kategorijama.
Govoreći o fiskalnoj stabilnosti, Džombić je rekao da je potrebno da se ostane u aranžmanu sa MMF-om, koji omogućava neophodna sredstva da bi budžetski okvir bio zatvoren, ali daju i kredibilitet u razgovoru sa međunarodnim finansijskim institucijama koje su neophodne za infrastrukturne radove.
“Do privrednog rasta možemo doći preko infrastrukturnih radova. U nedostatku ili smanjenjom interesu direktnih stranih investicija trebamo naći izvore da investicije realizujemo u sopstvenoj režiji ili kreditnim linijama sa Svjetskom bankom, Evropskom investicionom bankom ili Evropskom bankom za obnovu i razvoj”, istakao je Džombić.
On je pojasnio da je cilj Vlade i održavanje socijalnih fondova, te da je potrebno završiti zakon o doprinosima koji će izvršiti preraspodjelu između vanbudžetskih fondova, Fonda PIO i Fonda zdravstvenog osiguranja.
“Naša zakonska obaveza je da izvršimo usaglašavanje penzija. Ne možemo obećati da ćemo ih podići za šest odsto jer je to nerealno”, rekao je Džombić i dodao da je Vlada Srpske opredjeljena da izvrši reformu zdravstvenog sistema.
On je naglasio da će pozitivni privredni rast biti ostvaren kroz predviđene investicije od nekoliko stotina miliona evra, pokrenutu izgradnju autoputa od Prnjavora prema Doboju.
Džombić je rekao da je zatvorena finanansijska konstrukcija za dio autoputa prema Prnjavoru, raspisan tender za Koridor “Pet ce”, te da će se krenuti sa izgradnjom mosta preko Save.
“U sljedećoj godini nastavlja se i sa investicijama u Rudniku i termolektrani Ugljevik, rudniku `Stanari` i Elektrani Dabar. Naš cilj je da pokrenemo investicije za izgradnju hidroelektrane Dubrovnik dva”, dodao je Džombić.
On je ocijenio da je nakon četiri godine jasno da samo mjere štednje neće stabilizovati prilike jednog društva, već se moraju pokrenuti i javni radovi i investicije, te da je cilj Vlade Srpske i regionalna saradnja.
“Obezbijedili smo i oko 260 miliona KM za kreditne linije Investiciono-razvojne banke što će doprinijeti otvaranju novih radnih mjesta”, dodao je Džombić.
On je rekao da će biti pokrenut projekat koji će maksimalno ubrzati registraciju preduzeća i stvoriti uslove za domaće i strane investitore da u kratkom roku registruju preduzeće.
“Sljedeće godine veoma rigorozno moramo krenuti sa restrukturisanjem javnih preduzeća, kao što su Šume Republike Srpske, Željeznice Republike Srpske i Pošte Republike Srpske, jer je njihovo funkcionisanje preduslov za funkcionisanje privrede”, naglasio je Džombić.
On je pojasnio da Vlada Srpske od “Šuma Republike Srpske” traži da sumiraju gubitke koje su napravili u prethodnom periodu i da obezbijede drvopređivače kako bi mogli kontinuirano da rade, a od Željeznica će napraviti nekoliko sistema, razdvojiti infrastrukturu od operacija i uvesti partnera zainteresovanog za proizvodnju teretnih vagona.
“Moramo naći programe za smanjenje viška zaposlenih u javnim preduzećima i da damo šansu za funkcionisanje i pružanje javnih usluga koji su u interesu Srpske”, dodao je Džombić.
On je naglasio da su i evropske integracije jedan od ciljeva Vlade, te da se unutrašnjim dijalogom u BiH može doći do zajedničkih rješenja.
“Probleme koji će proisteći iz ulaska Hrvatske u EU treba riješiti otvaranjem ustanove koja će izdavati sertifikate za proizvode animalnog porjekla, a privremeno će se morati raditi na graničnom prelazu u Gradišci koji će sigurno blokirati grad, dok se izgradi most”, dodao je Džombić.
Predsjednik Vlade Srpske je podsjetio da svjetska ekonomska kriza traje unazad četiri godine, da je počela sa slomom finansijskih tržišta u Americi da bi se veoma brzo prelila u EU i sve ekonomije svijeta.
On je dodao da je Srpska 2009. godine imala negativan bruto društveni proizvod /BDP/ minus tri odsto uz rast industrijske proiuzvodnje, 2010. godine došlo je od oporavka i rasta BDP-a od 0,8 odsto, da je prošle godine ostvarena ista stopa, ali uz talas nove krize.
“Negativna kretanja za Srpsku i čitav region nastavljena su i u 2012. godini, dodatno pojačana elementarnim nepogodama, snijegom i sušama. Za prvi kvartal mekroekonomski pokazatelji bili su u padu 0,9 za prvi i minus 0,3 odsto za drugi kvartal”, rekao je Džombić i dodao da je ove godine prvi put zabilježena i negativna stopa industrijske proizvodnje.
Džombić je dodao da slične pokazatelje imaju i zemlje u regionu sa kojima Srpska u najvećoj mjeri ima spoljnotrgovinsku saradnju.
Javna rasprava o prednacrtima ekonomske politike i budžeta za 2013. godinu koje je Vlada Republike Srpske usvojila danas počeće sutra i trajaće do 22. decembra kako bi se u skupštinskoj proceduri našli već početkom decembra.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da će prva javna rasprava sa socijalnim partnerima biti održana sutra u Banjaluci sa početkom u 10.00 časova. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
trideset posto je trebalo smanjit tim neradnicima, a ne zaduzivat se da se njima isplate plate za njihov nerad. svaki drugi covjek ima privatni fakultet ili je neki pravnik ili ekonomista a ekonomije nam nigdje. jedino doktorima svaka cast i oni treba da imaju dobru platu to su ljudi koi nam svima trebaju koi rade i nocnu i po 12h itd…