BANJALUKA, Ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je da mora biti pronađeno 3,5 miliona KM za zadržavanje međunarodne dozvole banjalučkog aerodroma.
Čubrilović je nakon sastanka sa direktorima Republičke direkcije za civilnu vazdušnu plovidbu, kompanije “Skaj Srpska” i banjalučkog i trebinjskog aerodroma, rekao da se ta sredstva odnose na dokup zemljišta za aerodrom i rješavanje njegove ograde, ali da ona nisu ušla u budžet za narednu godinu, iako ih je Ministarstvo predložilo.
On je dodao da JAT nije zainteresovan za liniju prema Banjaluci, jer se ne zna koliko je Vlada Srbije spremna da je subvencioniše, dok je Vlada Republike Srpske spremna da za nju izdvoji do milion KM.
Čubrilović je rekao da će poslove kompanije „Skaj Srpska“, čije je gašenje predviđeno budžetom za narednu godinu, jednim dijelom preuzeti banjalučki aerodrom, dok će radnici biti zbrinuti u skladu sa zakonom, te da neće biti problema u vezi sa pripajanjem Aerodroma Trebinje banjalučkom.
„Ministarstvo je za ove kompanije tražilo i povećana sredstva za narednu godinu, ali se, zbog ekonomske situacije, moramo zadovoljiti rješenjima u Nacrtu ekonomske politike“, rekao je Čubrilović.
Prema njegovim riječima, postoji potreba za banjalučkim aerodromom i taj saobraćaj se mora razvijati.
„Prošle godine razgovaralo se sa predstavnicima grčkih avio-kompanija o otvaranju linije za Atinu, što neće ići uz subvenciju, ali oni očekuju da se sredstva za otvaranje te linije mogu pronaći. Pregovara se i sa kineskim investitorima o otvaranju linije za teretni saobraćaj“, rekao je Čubrilović.
Vršilac dužnosti direktora „Aerodroma Republike Srpske“ Davorin Mihić istakao je da banjalučki aerodrom ima 200 vazduhoplovnih operacija mjesečno, ali da je riječ o avionima generalne avijacije koji ne zadovoljavaju njegove potrebe, zbog čega je potrebno pronaći redovnu liniju iz Banjaluke.
„Moramo pronaći destinaciju ka aerodromu sa kojeg se može dalje otići bilo gdje u svijet, odnosno sa bilo kog dijela svijeta preko tog aerodroma doći u Banjaluku i po svim pokazateljima to je aerodrom Beč“, rekao je Mihić i naglasio da će se učiniti sve da se to ostvari u martu naredne godine.
On je dodao da su kineski investitori zainteresovani za razvijanje kargo saobraćaja, dok su grčki avioprevoznici zainteresovani za uspostavljanje linije u ljetnom periodu za turističke aranžmane.
„Interesovanje je veliko, grčki investitori će u narednim danima ponovo doći na pregovore i ako nađu zajednički interes sa turističkim organizacijama, biće i let“, rekao je Mihić.
Prema njegovim riječima, u toku ove sedmice banjalučki aerodrom će poslati odgovor na ponudu lou-kost kompanija „Viz er“ za letove ka destinacijama u Skandinaviji, sa kojom su pregovori u završnoj fazi.
Mihić je naveo da će banjalučki aerodrom prihvatiti ponudu za Malme, dok su ponuđene i destinacije Luton kod Londona, Ajndhoven i Dortmund.
„Ukoliko se saglase sa našim zahtjevom za redovno letenje, od prvog januara bismo počeli sa prodajom karata, a ukoliko se prodaja pokaže pozitivnom sa letovima bi krenuli u aprilu“, rekao je Mihić.
Direktor kompanije „Skaj Srpska“ Zoran Injac rekao je da Vlada kod kreiranja ekonomske politike nije u potpunosti uvažila činjenice da ovaj prostor u komercijalnom smislu vrijedi oko 20 miliona evra tarife aviokarti i da produkuje oko 80 000 putnika koji svoje potrebe u najvećoj mjeri zadovoljavaju sa zagrebačkog aerodroma.
„U prijedlogu ekonomske politike predviđeno je ulaganje u aerodrom od 5,3 miliona KM, ali nismo sigurni da će se postići rezultati koji bi se postigli usvajanjem prijedloga saobraćaja koji je uputila `Skaj Srpska` za koji je bila neophodna subvencija od 3,5 miliona, čime bi se pomoglo uvođenje 10 letova sedmično i prevoz oko 30 000 putnika godišnje“, rekao je Injac.
On je dodao da će se u narednim danima znati detalji o načinu rješavanja pitanja radnika „Skaj Srpske“.
Prema njegovim riječima, u ovom trenutku nijedna aviokompanija ne želi da uspostavi saobraćaj sa Banjalukom, među kojima su i lou-kost kompanije, zbog čega je trebalo ići u dalje ulaganje u razvoj domaće aviokompanije.
Direktor Republičke direkcije za civilno vazduhoplovstvo Damir Ćopić rekao je da sistem kontrole letenja ulazi u završnu fazu testiranja, te da je prva grupa kontrolora završila trening u Beogradu, kako bi od 2013. počela sa prvim uslugama kontrole leta iznad neba BiH.
On je dodao da će se kontrola leta u jednom sektoru vršiti iz Banjaluke i u dva sektora iz Sarajeva, dok u četvrtak počinju trilateralni pregovori sa Srbijom i Hrvatskom o razmjeni slika i koordinacije. Srna