BANJALUKA, RS ulazi u reforme koje imaju za cilj skraćenje registracije privrednih subjekata na samo tri dana, najavljeno je iz Vlade RS.
Kako je predviđeno najnovijim Akcionim planom reforme o radu, kojeg je usvojila Vlada RS, reforma predviđa da bi se privredna društva nakon notarske obrade osnivačkih akata, obraćala samo Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge (APIF-u), koja bi po službenoj dužnosti upućivala zahtjeve ostalim institucijama.
Plan je da se nakon predavanja dokumenata najkasnije za tri dana izdaju sva rješenja o registraciji koja bi se preuzimala u APIF-u.
U praksi to znači da bi trebalo da bude uveden jednošalterski sistem (one stop shop). Prijem zahtjeva bi se vršio kod APIF-a, koji će informaciono biti uvezan sa nadležnim registracionim sudovima, Poreskom upravom RS, Republičkim zavodom za statistiku, Inspektoratom RS i po mogućnosti Upravom za indirektno oporezivanje (UIO).
U Vladi RS očekuju da krajnji cilj reforme bude i mogućnost elektronskog podnošenja zahtjeva putem interneta, odnosno online registracija, naveli su u Birou za odnose s javnošću Vlade RS.
Kada su u pitanju preduzetnici, sistem registracije bi se i dalje zadržao u lokalnim zajednicama, ali bi se osiguralo smanjenje procedura i vremena za osnivanje, kroz uvezivanje sa Poreskom upravom RS, navodi se u Akcionom planu.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, istakao je kako je najava reforme i stvaranja bržeg sistema registracije poželjna za popravljanje poslovnog ambijenta.
“Kao dobar primjer mogu poslužiti Makedonija i neke opštine iz Srbije koje su pokazale da su ovakve promjene dobre i moguće”, rekao je Grabovac.
On je dodao kako se nada da će sve institucije koje su dio reformskog postupka tehnički i kadrovski učestvovati u nastupajućim promjenama.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, rekao je da je situacija na terenu pokazala da registracija preduzeća traje predugo, te da je preskupa i prekomplikovana.
“Ranija istraživanja pokazala su da registracija preduzeća u idealnim uslovima kod nas traje 23 dana, a u suštinskim realnim uslovima potreban je 41 dan”, rekao je Blagojević.
On je dodao da kada je u pitanju registracija preduzeća u velikoj mjeri zaostajemo za regionom.
“U Makedoniji se firma registruje za tri dana, u Srbiji između četiri i šest dana, u Crnoj Gori za pet dana, a u Hrvatskoj za šest dana”, rekao je Blagojević.
Blagojević je dodao da se privredna zajednica RS i dalje suštinski zalaže za rezanje notarskih troškova koji u prevelikoj mjeri opterećuju preduzeća.
“Mi i dalje insistiramo na tome da umjesto notarske obrade privredna društva prilažu ovjeru potpisa osnivača i zastupajućeg lica čime bi se značajno smanjili troškovi notara”, rekao je Blagojević.
U izvještaju “Doing Business 2013” navodi se da je BiH u proteklih godinu dana ukinula jednu proceduru, smanjila nivo troškova i za tri dana skratila vrijeme za otvaranje firme, ali je, uprkos tome, ostala na nezavidnoj 162. poziciji među 185 rangiranih zemalja svijeta, jer su drugi napredovali brže.
Naime, sada je za pokretanje firme u BiH prosječno potrebno proći 11 procedura za 37 dana uz administrativni trošak u iznosu od 14,9 odsto prihoda po glavi stanovnika i minimalni osnivački kapital u nivou od 29,1 odsto prihoda po glavi stanovnika.
Prošlogodišnje istraživanje “Nezavisnih novina” sprovedeno u Banjaluci pokazalo je još poraznije podatke, odnosno da je za pokretanje manjeg društva sa ograničenom odgovornošću potrebno uložiti 5.140 KM i potrošiti 41 dan na prolazak svih neophodnih procedura. Ukoliko je riječ o firmi sa procijenjenim godišnjim prometom većim od 50.000 KM čitav proces se može otegnuti i do 56 dana zbog upisa u registar indirektnih poreza.
Ekonomski analitičari kažu da su razvijene zemlje svijeta i mnoge u regionu odavno informatički uvezale institucije uključene u proces otvaranja privrednog društva, odnosno uvele servis “one stop shop” (sve na jednom mjestu), dok BiH uveliko zaostaje uprkos projektu “giljotine propisa”. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma ova vlast je nesposobna da pomogne klijente da za tri dana registruju firmu. A šta je nameta po opštinama, bolje je da je nikad ne registruju.