SARAJEVO – Vlada FBiH očekuje da će kroz privatizaciju najvećeg dijela javnih preduzeća u FBiH ili udjela u vlasništvu za godinu zaraditi oko 4,1 milijardu, navodi se u dokumentu “Politika privatizacije u FBiH”, koji je Vlada usvojila i uputila parlamentu FBiH.
Prema ovom dokumentu, FBiH bi od privatizacije telekoma u FBiH trebala zaraditi oko 3,8 milijardi KM, od čega 500 miliona KM za mostarski HT.
Od prodaje udjela u vlasništvu, i to putem berze, zarada bi trebalo da bude 230,4 miliona KM, i to 114,2 miliona KM za “Energopetrol”, 851.499 KM za “Interšped” i 115,4 miliona KM za “Sarajevo osiguranje”.
Prodajom većinskog državnog kapitala, procijenjena zarada je 61 milion KM, od čega za mostarski “Hepok” 12,6 miliona KM, “Unis” Sarajevo 31,4 miliona, Fabriku duhana Mostar osam miliona KM i “Šipad Eksport-import” 8,9 miliona KM.
Preduzeća KTK Visoko, “Krivaja” iz Zavidovića i “Željezara” Zenica trebalo bi da budu podijeljeni na tehnoekonomske cjeline, dok “Hidrogradnja”, “Energoinvest”, Fabrika duhana Sarajevo i “Bosnalijek” neće ići u privatizaciju, kao ni 115 komunalnih preduzeća.
Za prodaju su predviđena i 24 javna preduzeća koja se bave informisanjem, a koja su obezbijedila dugoročne dozvole za emitovanje.
“Privatizacijom elektronskih medija mora se obezbijediti da oni postignu svjetske standarde u tehničkoj opremljenosti i primjeni tehnologija, povećaju pokrivenost, nezavisnost i nepristrasnost u informisanju, obezbijede zahtjevnost i raznovrsnost programa i postanu potpora razvoju lokalne i šire društvene zajednice”, piše u dokumentu.
Analitičari smatraju da je plan ambiciozan i izvodiv, samo ako su namjere Vlade FBiH iskrene.
“Ako namjera nije iskrena i ako se želi progurati određena opcija, onda je to nemoguće realizovati. Neki dosadašnji procesi su do te mjere zakomplikovani da su postali multinacionalni problem i onda je teško povjerovati da to nije namjerno urađeno”, kaže Alnija Brusokiene, bivši član Upravnog odbora Agencije za promociju stranih investicije (FIPA).
U dokumentu se navodi , prema pisanju Nezavisnih novina, da je potrebno napraviti i izmjene nekoliko zakona, formirati posebne fondove za investicije, donijeti odluke koje će omogućiti prodaju putem berze i promijeniti pravila berze u Sarajevu. Potrebno je obezbijediti i da se obaveze konverzuju u kapital i uvažiti razliku između tržišne i knjigovodstvene vrijednosti kapitala.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.