ZAGREB, Hrvatskoj prijeti finansijska kriza jer spada u grupu zemalja čiji je spoljni dug premašio 80 odsto bruto društvenog proizvoda /BDP/, čime je dospjela u veću nevolju od azijskih zemalja prije velike krize 1998. godine, navodi se u izvještaju MMF-a.
Pozivajući se na ovaj izvještaj, “Fajnenšel tajms” piše da je MMF upozorio da zemljama čiji je spoljni dug premašio magičnu granicu od 80 odsto BDP-a, u koje spada i Hrvatska, prijeti obustava dotoka stranih ulaganja i finansijska kriza.
List navodi da su ranije ekonomske krize dale mnoge lekcije dužnicima u jugoistočnoj Evropi – veliki dificit nosi rizik od naglog “zamrzavanja” stranih kredita, velika zaduživanja povećavaju razlike u valutama i kamatnim stopama, povećanje kredita generira “loše” dugove i te nejednakosti mogu voditi u “zlokobni začarani krug povećanja deficita i opasnosti za likvidnost ovako krhkih privreda”.
MMF u izvještaju upozorava i da je vrijeme da vlade zemalja jugoistočne Evrope zaustave ovakvo “pregrijavanje” u dizanju kredita u stranim bankama, deficitu, spoljnom dugu i zaduživanju u stranim valutama, kako bi umanjili rizik od finansijskih kriza.
“Veliku prisutnost stranih banaka u tim zemljama mnogi tumače kao znak snage lokalnih ekonomija, međutim, to može da predstavlja opasnost jer velike multinacionalne grupe znaju da potcijene rizik u malim državama”, navodi se u izvještaju.
MMF navodi da ulazak u EU umanjuje rizik zemalja jugoistočne Evrope povezan sa velikim deficitom i zaduživanjem, ali da ni to ne može riješiti sve probleme u manje razvijenim zemljama.