BANJALUKA , Banjalučka “Mljekara” i dubički “Mlijekoprodukt”, koji su u vlasništvu grupacije “Danube Foods”, smanjili su proizvodnju i plasman mlijeka na domaćem tržištu.
U tržnim centrima i prodavnicama u Banjaluci potvrđuju da se na njihovim policama nalazi vrlo malo banjalučkog i dubičkog mlijeka latea, koje je dosad bilo jedno od najprodavanijih na ovom području, dok se istovremeno povećao udio drugih mljekara iz BiH i inostranstva.
“Razlog zašto nema tog mlijeka je nemogućnost dobavljača, odnosno mljekara u Dubici i Banjaluci, da nam isporuči količine koje trebujemo. Mi i dalje naručujemo iste količine, ali dobavljač trenutno nije u mogućnosti da ispoštuje naše narudžbe”, rekla je Dijana Milanković-Kusturić, PR menadžer “Tropic maloprodaje”, najvećeg trgovačkog lanca u RS.
Nebojša Ristić, direktor grupacije “Danube Foods” za BiH, navodi da je razlog smanjenog prisustva mlijeka latea na ovom tržištu njihov izvoz u Hrvatsku i Makedoniju, koji je početkom godine ugovoren s velikim tržnim centrima u tim zemljama.
“Tada je bilo dovoljno sirovog mlijeka za otkup koje nam je garantovalo proizvodnju, ali su u međuvremenu proizvođači od kojih otkupljujemo sirovinu zbog posljedica suše i poskupljenja stočne hrane smanjili proizvodnju mlijeka, tako da je i naša proizvodnja manja”, rekao je Ristić.
On je dodao da se potpisani ugovori ne mogu sada raskinuti, ali da “Danube Foods” pokušava da modifikuje ugovorene obaveze kako bi se više mlijeka našlo na domaćem tržištu. Dugoročno rješenje je, prema njegovim riječima, značajnije ulaganje u obnovu stočnog fonda.
Primarni proizvođači mlijeka, pak, ističu da je najveći problem niska otkupna cijena sirovog mlijeka od 13 do 15 feninga po masnoj jedinici ili 50 do 60 feninga po litru. Zbog toga su, kako tvrde, mnogi farmeri odustali od proizvodnje mlijeka i rasprodali goveda.
“Postoji prostor i mogućnost da farmeri proizvedu više mlijeka, ali to se može očekivati tek kada otkupna cijena bude oko 70 feninga po litru. Uz državnu premiju od 20 feninga po litru to bi bilo isplativo za proizvođače”, kaže Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS.
Isplata zaostalih dugovanja do kraja godine
Nebojša Ristić tvrdi da će dugovanja banjalučke “Mljekare” poljoprivrednim proizvođačima za isporučeno mlijeko iz 2000. godine u iznosu od 300.000 KM biti isplaćena do kraja godine.
“Mi smo nakon privatizacije preuzeli ta dugovanja i ona nisu sporna. Isplata je počela i do kraja godine oko 500 proizvođača u RS dobiće novac koji im je dugovala banjalučka ‘Mljekara'”, kazao je Ristić.Izvor:”Nezavisne”
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.