BANJALUKA, U Savjetovalištu za pravilnu ishranu Instituta za zaštitu zdravlja Republike Srpske (RS), koje otvoreno u junu prošle godine, do sada je obavljeno 194 pregleda, a kod većine pacijenata utvrđeno je da u velikim količinama konzumiraju hljeb i razne vrste tjestenine, te gazirana i negazirana slatka pića.
Kod većine pacijentata, svih društvenih grupa i oba pola, uočena je i neredovnost obroka.
“Često se ne konzumira doručak, a kod određenog broja pacijenata evidentiran je ručak kao prvi obrok ili veliki broj obroka u poslijepodnevnim i večernjim satima”, rekla je Srni Ljiljana Stanivuk, ljekar u Savjetovalištu za pravilnu ishranu.
Ona je naglasila da je ishrana ljudi individualna i različita u zavisnosti od godišnjeg doba, te da su kasna jesen, zima i proljeće najkritičniji period godine kada je u pitanju ishrana našeg stanovništva.
Stanivuk istakla je da se prporuke pacijentima daju se na osnovu procjene energetskih i nutritivnih potreba i u skladu sa njihovim zdravljem.
“Pacijentu se daju uputstva kako na pravilan način da vrši pripremu pojedinih namirnica, pri čemu se naglasi da pojedine namirnice koje su dobrog nutritivnog kvaliteta ukoliko se pripremaju ili skladište nepravilno mijenjaju svoj kvalitet i nepreporučuju se za svakodnevnu ishranu”, rekla je Stanivuk i dodala da pacijenti često traže da im se odredi količina pojedinih namirnica te pravilan raspored obroka.
Ona je dodala da se za osobe kod kojih je prisutno više bolesti izrađuje jelovnik sa tačno, u gramima, određenom količine pojedinih namirnica, kao i pravilan raspored dnevnih obroka.
Stanivuk je pojasnila da se u Savjetovalište za pravilnu ishranu građani mogu javiti na sopstveni zahtjev, ali i nakon konsultacija sa porodičnim ljekarom naročito ukoliko se utvridi da je pacijentu potrebna dijetoterapija.
“One osobe, kod kojih su dijagnostikovana određena oboljenja i koji imaju uputnicu svog porodičnog ljekara za Savjetovalište, a zdravstveno su osigurani i imaju uredno ovjerenu zdravstvenu knjižicu, ne plaćaju usluge Savjetovališta, odnosno participiraju usluge prvog pregleda u iznosu od 4 KM i kontrolnog prgleda u iznosu od 3,5 KM”, rekla je Stanivuk.
Ona je dodala da lica koja nisu zdravstveno osigurana, nemaju uredno ovjerenu zdravstvenu knjižicu, niti uputnicu svog porodičnog ljekara moraju platiti usluga savjetovališta, čija je cijena utvrđene cjenovnikom Instituta za zaštitu zdravlja RS.
Stanivuk je naglasila da u Savjetovalištu svakodnevno ordinira subspecijalista iz ishrane zdravih i bolesnih ljudi, a povremeno su angažovani magistri iz ove oblasti.