LONDON,Američki predsjednik George W. Bush pozvao je saudijskog kralja ove sedmice da pomogne obuydati porast cijena nafte, s obzirom da su se cijene nafte gotovo udvostručile od njihovog zadnjeg susreta, piše novinska agencija Reuters.
Bush je jasno dao do znanja kako želi početi rješavati pitanje koje se nametnulo kao sve veći problem u inače bliskim odnosima između Washingtona i Saudijske Arabije, najutjecajnije članice naftnog kartela OPEC-a i izvora gotovo trećine svjetske nafte.
Saudijska Arabija, najveći svjetski izvoznik nafte, proizvodi oko devet miliona barela nafte dnevno. Poduzima i napore s ciljem značajnoga povećanja svojih proizvodnih kapaciteta kako bi ublažila oskudnu nabavku naftom na globalnom tržištu.
Iz OPEC-a su u više navrata saopštili kako dopremaju dovoljno sirove nafte da potražnja bude namirena a kao uzrok rekordnih cijena nafte navode špekulacije, slabi dolar te geopolitičke tenzije. “Gdje je tih 12,5 miliona barela dnevno koje njihov ministar za naftu obećava već čitavu vječnost?”, pita se Thomas Lippman, docent na Institutu za Bliski Istok.
U aprilu 2005. kada je Bush, bivši teksaški naftaš, ruku pod ruku hodao svojim rančem s kraljem Abdullahom, tadašnjim princem, cijena nafte iznosila je oko 54 dolara po barelu. Saudijci su već tada priznali kako je “jasno da je cijena nafte previsoka.” Cijena nafte danas iznosi skoro 93 dolara po barelu.
Ulaganje u proizvodne kapacitete
Saudijsku Arabiju teško je kritikovati s obzirom na to da u širenje svoga proizvodnog kapaciteta ulaže oko 50 milijardi dolara, naglašava Frank Verrastro, stručnjak za energetiku pri Centru za strateške i međunarodne studije. “Saudijci su ti koji ulažu novac, pa ih je stoga teško razapinjati”, napominje Verrastro.
Osim toga, Saudijska Arabija ima ključnu ulogu u lancu dostave nafte u SAD. Po najnovijim podacima SAD-a, Saudijska Arabija je u periodu između januara i oktobra 2007. u SAD slala 1,42 milijuna barela nafte dnevno. Saudijce je nadmašila tek Kanada, a već dugi niz godina Saudijska Arabija je među pet najvećih američkih dobavljača nafte skupa s Meksikom, Nigerijom i Venecuelom.
Dok meksičko naftno polje Cantarell bilježi sistemski pad proizvodnje, a proizvodnja u Nigeriji je smanjena zbog napada pobunjenika, Saudijska Arabija uredno se drži svojih obveza u pogledu izvoza, naglašavaju stručnjaci. Bush “postupa krivo” pritišćući Saudijce s obzirom na njihovu ključnu ulogu, kazao je Lippman. Saudijci već imaju problema pri pronalaženju kupaca za svojih milion barela dnevno nafte slabije kvalitete, koja nije kompatibilna sa većinom rafinerija, dodaje on.
Po tvrdnjama saudijskih funkcionera, naftna kompanija u državnom vlasništvu Aramco na dobrom je putu da ostvari svoj cilj – proizvodnju 12 miliona barela dnevno 2009. Sada proizvodi oko 10,5 miliona barela dnevno.
Saudijska Arabija je i jedini svjetski proizvođač koji održava rezervni proizvodni kapacitet za slučaj bilo kakvog poremećaja u globalnoj ponudi, što predstavlja ključnu mjeru osiguranja u slučaju iznenadnih situacija kao što je bio porast potražnje za naftom u Kini 2004.
Umirujućim izjavama do pada cijena
Iako Saudijci ne određuju cijenu nafte, glavni funkcioneri kao što je ministar za naftu Ali al-Naimi mogli bi utjecati na smanjenje cijene nafte davanjem i umirujuće izjave o mogućnosti brzog povećanja proizvodnje u slučaju da to bude potrebno, smatra Simon Henderson, analitičar energetike na washingtonskom Institutu za bliskoistočnu politiku.
“Sjedinjene Države bi trebale podržati Saudijsku Arabiju na objavu takvih saopštenja”, napominje Henderson. Međutim, Saudijci ne žele stvoriti sliku u javnosti da Saudijska Arabija podliježe pritiscima SAD-a, kazao je.
Naftni kartel OPEC u decembru je odbio pozive zemalja potrošača za povećanjem proizvodnje kako bi se podmirila potražnja za gorivom tijekom zimskih mjeseci. Ali , zemlje članice OPEC-a trebale bi revidirati svoju proizvodnju na sastanku koji će prvog februara biti održan u Beču, piše Reuters.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.